Jak wygląda rekrutacja do kosmicznego zespołu ESA? Opowiada Sławosz Uznański

Słownik języka polskiego zaznacza, że przymiotnik „kosmiczny” odnosi się nie tylko do wszystkiego, co związane z kosmosem, ale również do rzeczy i pojęć wielkich, trudnych do osiągnięcia. Dzięki tej wieloznaczności jeszcze lepiej opisuje sukces polskiego inżyniera i naukowca, który został rezerwowym kosmonautą Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Jak wygląda rekrutacja do kosmicznego zespołu ESA? Opowiada Sławosz Uznański
  • Jakub Stasak
  • /
  • 16 lutego 2023

Europejska Agencja Kosmiczna

Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency, ESA) to, utworzona postanowieniem Konwencji podpisanej 30 maja 1975 roku w Paryżu, organizacja międzyrządowa, której zadaniem jest realizacja wspólnego, europejskiego programu badania i wykorzystania przestrzeni kosmicznej.

Gdzie śledzić misję Artemis 1? Ludzkość wraca na Księżyc!Gdzie śledzić misję Artemis 1? Ludzkość wraca na Księżyc!Anna Malinowska

Polska została członkiem ESA w listopadzie 2012 roku, oprócz niej organizacje tworzą: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Luksemburg, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Węgry i Włochy oraz, na podstawie odrębnej umowy, Kanada.

Centrala Europejskiej Agencji Kosmicznej mieści się w Paryżu, ale funkcjonuje ona także w kilku oddziałach, z których każdy ma odrębny zakres działania.

Agencja aktywnie wspiera ponadto rozwój nowoczesnego i konkurencyjnego przemysłu w państwach członkowskich.

Kosmos zapisany w gwiazdach – sylwetka doktora Sławosza Uznańskiego

Dwunasty kwietnia został, na pamiątkę pierwszego lotu Jurija Gagarina w kosmos (1961), ustanowiony Międzynarodowym Dniem Kosmonautów i Astronautów.

Tego właśnie dnia 1984 roku w Łodzi urodził się doktor Sławosz Uznański.

Z wyróżnieniem ukończył on Politechnikę Łódzką, uzyskując w 2008 roku tytuł magistra inżyniera.

W tym samym roku otrzymał tytuł magistra inżyniera na Uniwersytecie Nantes (Francja) i tytuł inżyniera na Politechnice w Nantes (Francja).

Czym jest Starlink? Jak Elon Musk pomoże Ukrainie?Czym jest Starlink? Jak Elon Musk pomoże Ukrainie?Monika Świetlińska

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół tworzenia konstrukcji odpornych na promieniowanie kosmiczne.

Właśnie na podstawie rozprawy obejmującej powyższe zagadnienia w roku 2011 uzyskał z wyróżnieniem stopień doktora na Uniwersytecie Aix-Marseille we Francji.

Na co dzień pracuje w CERN.

Spośród 22,5 tys. kandydatów (w tym 549 z Polski) wybrano 6 przyszłych astronautów i 11 rezerwistów.

Doktor Uznański znalazł się w drugiej grupie, jego szanse na dołączenie do podstawowego składu misji zależą od jej dokładnego charakteru i konkretnych potrzeb.

Jak wyglądał proces rekrutacji?

W rozmowie z dziennikarzami naukowiec tak relacjonował przebieg procesu rekrutacji:

Dla mnie najtrudniejsze w procesie rekrutacyjnym były testy medyczne, ale nie ze strony wysiłkowej, czy fizycznej, bo wiedziałem, że to jest część, która zależy ode mnie — na tym mogłem pracować. Natomiast nad żadnym innym testem medycznym nie mógłbym pracować. Jakie jest moje ciało, jaki mam wzrok, czy zostanie coś wykryte, co nigdy w życiu mi nie przeszkadzało, ale jest dyskwalifikujące — na to nie miałem wpływu. Ta część była dla mnie najtrudniejsza”.

Do swoich największych atutów w kontekście ewentualnej przyszłej misji kosmicznej zalicza min. doświadczenie zdobyte podczas pracy w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych:

Myślę, że praca w centrum kontroli CERN przyzwyczaiła mnie do koordynacji wielu zadań w tym samym momencie. Do podejmowania szybkich decyzji. Czuję się pewnie w dynamice grupy i pod presją czasu i emocji, które te sytuacje generują”.

Uznański podkreślił jednak, że bezpieczeństwo astronautów jest priorytetem o statusie wyższym nawet od powodzenia samej misji:

Tak naprawdę sam cel misji jest drugorzędny, jeśli zestawimy ją z bezpieczeństwem naszego zespołu. Priorytetem jest bezpieczeństwo astronautów. To nie jest tylko gra w grupie osób, które są w statku kosmicznym czy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – ale chodzi również o ekspertów i lekarzy na Ziemi. Komunikacja jest niesamowicie ważna”.

Starlink obniża ceny internetu dla Polaków. Skala robi wrażenieStarlink obniża ceny internetu dla Polaków. Skala robi wrażenieAnna Malinowska

Jak zauważył, jednym z najciekawszych etapów, trwającego ponad półtora roku, naboru były testy komunikacyjno-psychologiczne.

W ich trakcie zapytany został o swoją potencjalną reakcję na sytuację, w której będąc w przestrzeni kosmicznej, po otrzymaniu rozkazu powrotu do bazy, zauważa, że inny członek załogi zniknął z pola widzenia:

Tam był cały panel psychologów i psychiatrów, który mnie obserwował, a osobą, która zadała to pytanie, był emerytowany astronauta, który prawdopodobnie był w takiej sytuacji w przeszłości. Mocną stroną mojej odpowiedzi było po pierwsze wyrażenie moich uczuć w danym momencie – że czuję się niekomfortowo i nie jestem gotowy na podjęcie tego rozkazu, żeby zostawić kogoś na zewnątrz. Potrzebowałem kilku minut i pewnej analizy, żeby zadać pytania, zebrać informacje i móc podjąć decyzję. Zawalczyłem o czas na podjęcie decyzji”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!