Energia jądrowa będzie podstawą naszego miksu energetycznego

Kolejne spotkanie polsko-koreańskie w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Temat przewodni? Badania i przygotowania lokalizacji pod budowę elektrowni, sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko, przyszłej struktury biznesowej projektu na poszczególnych jego etapach oraz wstępne zagadnienia finansowania.

Energia jądrowa będzie podstawą naszego miksu energetycznego
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 16 lutego 2023

Kolejne rozmowy ze stroną koreańską

Początkiem lutego odbyło się kolejne spotkanie PGE Polskiej Grupy Energetycznej z koreańską firmą  w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie.

- W trakcie spotkania omówiliśmy kluczowe kwestie dla realizacji projektu jak: badania i przygotowania lokalizacji pod budowę elektrowni, sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko, przyszłej struktury biznesowej projektu na poszczególnych jego etapach, jak również wstępne zagadnienia finansowania. Wspólne rozmowy będą kontynuowane w formie serii spotkań zarówno w Polsce i Korei – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Via Carpatia z transgranicznym połączeniem za 326 mln euroVia Carpatia z transgranicznym połączeniem za 326 mln euroDamian Jemioło

- Projekt elektrowni jądrowej w Pątnowie, który zostanie zrealizowany przez PGE, ZE PAK i KHNP to uzupełnienie rządowego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Dzisiejsze spotkanie to kolejny krok w kierunku realizacji tego projektu  – dodał Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

Koreańska strona dostarczy informacji

List intencyjny w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie został podpisany między PGE Polską Grupą Energetyczną, ZE PAK oraz koreańską firmą KHNP 30 października 2022 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei zawarły także porozumienia o współpracy międzyrządowej.

Rozmowy na temat współpracy przy projekcie były kontynuowane także w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos zarówno z firmą KHNP, jak również na szczeblu rządowym z Panem Lee Chang-yang, Ministrem Handlu, Infrastruktury i Energii Republiki Korei, a także z Prezydentem Republiki Korei, Panem Yoon Suk-yeol.

Pracawpolsce.gov.pl —  największa baza ogłoszeń pracy dla obywateli UkrainyPracawpolsce.gov.pl — największa baza ogłoszeń pracy dla obywateli UkrainyAnna Petynia-Kawa

W ramach porozumienia KHNP zobowiązał się do dostarczenia niezbędnych informacji finansowych i biznesowych związanych z rozwijanymi za granicą projektami jądrowymi. Jednocześnie koreańskie instytucje finansowe mają stworzyć podstawy współpracy przy planowanych projektach eksportu technologii jądrowych oraz wsparcia finansowego poprzez udział w zagranicznych projektach jądrowych.

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!