Ruszyła Polska Akademia Lotnicza

Już nie w Singapurze, Miami, Londynie czy Amsterdamie – od 24 stycznia polski personel pokładowy może doskonalić swoje umiejętności i podnosić kwalifikacje bez konieczności opuszczania kraju.

Ruszyła Polska Akademia Lotnicza
  • Jakub Stasak
  • /
  • 17 lutego 2023

Centrum symulatorowe dla załóg pokładowych już działa

Pierwszy w Polsce ośrodek, mający w swojej ofercie tak szeroki wachlarz szkoleń dla personelu kokpitowego i pokładowego, zainaugurował działalność we wtorek 24 stycznia.

W uroczystym otwarciu wziął udział min. Sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki, a także przedstawiciele Polskiej Grupy Lotniczej i Polskich Linii Lotniczych LOT.

W ramach Polskiej Akademii Lotniczej nadal działa LOT Flight Academy.

Od 2015 roku aż do powstania PAL to ona pełniła funkcję centrum szkoleniowego dla pracowników lotnictwa cywilnego.

Pierwsze regularne połączenia z lotniska w Radomiu. Znane są kierunki i przewoźnikPierwsze regularne połączenia z lotniska w Radomiu. Znane są kierunki i przewoźnikAnna Malinowska

W wygłoszonym podczas uroczystości przemówieniu wiceminister Małecki podkreślał:

Jestem przekonany, że dzisiejsza inauguracja znacząco wzmocni potencjał biznesu lotniczego w naszym kraju, a rozwój tego ośrodka będzie miał istotny wpływ na jakość i bezpieczeństwo podróży lotniczych. Myślę, że inwestycja przyniesie znaczące oszczędności dla linii lotniczych PLL LOT”.

Sprzęt wart miliony

Zainwestowane w wyposażenie Centrum kwoty są rzeczywiście niebagatelne.

Jak wynika z oficjalnych informacji, łączne wydatki poniesione w związku z zakupem i instalacją specjalistycznych symulatorów lotu oraz niezbędną adaptacją pomieszczeń wyniosły ok. 19,2 mln złotych.

Członkowie załóg uzyskali tym samym możliwość szkolenia w zakresie procedur standardowych i awaryjnych na urządzeniach takich jak: Cabin Emergency and Evacuation Trainer Boeing B737, Door Trainer Boeing B787, Door Trainer Embraer 190 czy Fire Trainer.

Kierował wiązkę lasera w samolot – grożą mu 3 lata więzieniaKierował wiązkę lasera w samolot – grożą mu 3 lata więzieniaAnna Malinowska

Pod marką LOT Flight Academy do dyspozycji Polskiej Grupy Lotniczej pozostaje obecnie również 11 samolotów, w tym 8 maszyn jednosilnikowych i 3 dwusilnikowe oraz przeznaczone dla pilotów symulatory Boeing B737, Embrear 190, ALSIM ALX.

Pełen zakres i światowy poziom

Wraz z uruchomieniem Centrum symulatorowego oferta PAL poszerzyła się do pełnego zakresu szkoleń lotniczych, co oznacza, że poprzez udział w nich uzyskać można min.:

• licencję turystyczną PPL,

• licencję zawodową CPL,

• licencję pilota liniowego ATPL.

Prowadzone są także odrębne szkolenia na konkretne typy maszyn (tzw. type rating) dla wszystkich samolotów używanych przez Polskie Linie Lotnicze LOT (B787, B737, EMB) oraz DHC8.

Pierwszą grupą pracowników PLL LOT, która dostała możliwość przetestowania nowego sprzętu, były załogi pokładowe, przeznaczone dla nich szkolenia ruszyły bowiem 1 lutego.

Nareszcie porozmawiamy przez telefon podczas lotu?Nareszcie porozmawiamy przez telefon podczas lotu?Martyna Kowalska

Skalę i różnokierunkowość możliwości rozwoju, jakie daje polskiemu lotnictwu cywilnemu otarcie Centrum, wielokrotnie podkreślał również wiceminister Maciej Małecki:

Uruchomienie ośrodka jasno pokazuje, że po zapaści spowodowanej pandemią polskie lotnictwo ma wizję i perspektywy dalszego rozwoju. Dzięki współpracy spółek z Grupy Polskiej Grupy Lotniczej, połączeniu wiedzy i umiejętności wykwalifikowanej kadry oraz nowoczesnej infrastrukturze, Polska Akademia Lotnicza jest w stanie zapewnić personelowi pokładowemu kompleksowe szkolenie w jednym miejscu”.

Akademia chce w przyszłości rozszerzyć swoją działalność także na inne typy statków powietrznych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!