Nareszcie porozmawiamy przez telefon podczas lotu?

Być może już niedługo będziemy mogli podczas lotu samolotem używać telefonu. Dozwolone mają być zarówno rozmowy jak i wysyłanie smsów.

Nareszcie porozmawiamy przez telefon podczas lotu?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 grudnia 2022

5G, standard sieci komórkowej piątek generacji ma pozwolić na korzystanie z telefonów przez pasażerów w trakcie lotu samolotem. Unia Europejska pracuje nad przełomowymi zmianami w zakresie lotów.

Zdaniem Unii Europejskiej, umożliwienie pasażerom korzystania z sieci 5G do wykonywania połączeń w trakcie lotów byłoby ogromną korzyścią nie tylko dla nich, ale również dla europejskich firm ze względu na wdrażanie nowej, innowatorskiej technologii. 

5G w samolocie

System ma działać w oparciu o niewielkie stacje bazowe, tzw. pico-cells, które łączą się z satelitami i odbijają sygnał w kierunku nadajników umieszczonych na ziemi. Dzięki temu można byłoby korzystać z telefonów komórkowych na pokładzie samolotu. Rozwiązania te dyskutowano już w 2020 w Amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności. Sprzeciw wyrażają jednak piloci i obsługa samolotu. Uważają oni, że zgoda na rozmowy telefoniczne w samolocie spowoduje spadek komfortu pasażerów bo może to zakłócać spokój innych podróżnych.

Jak działa pico-cell?

Propozycja Unii Europejskiej ma wprowadzić do samolotów miniaturowe stacje bazowe, które będą pozwalały na rozmowy tak jak podczas przebywania na ziemi. Odbijają one sygnał do satelity, które sprowadzają do nadajników na ziemi.

Kiedy będzie można używać telefonu w samolocie? Na razie nie wiadomo.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!