Abonament RTV w 2023 roku: ile wyniesie, jakie zniżki?

Wchodzimy w 2023 rok. Początek stycznia to nie tylko czas noworocznych postanowień, ale i nieuchronnych podwyżek. I o ile ze wzrostu kwoty pensji minimalnej większość osób się pewnie ucieszyło, o tyle podwyżki cen wielu usług i produktów już nie są taką radosną informacją dla nas. Wysokość opłat abonamentu w 2023 roku — co się zmienia?

Abonament RTV w 2023 roku: ile wyniesie, jakie zniżki?
 • Anna Petynia-Kawa
 • /
 • 2 stycznia 2023

Abonament radiowo telewizyjny w 2023 roku

Wysokość opłat na 2023 rok regulowana jest Ogłoszeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 25 maja 2022 r. w sprawie stawek kwotowych opłat abonamentowych za rok kalendarzowy 2023 (M.P. 2022 poz. 551). Są w nim zapisane następujące stawki: 

  • radioodbiornik — opłata za 1 miesiąc to 8,70 zł, 
  • odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny — opłata za 1 miesiąc to 27,30 zł. 

  Abonament RTV 2023 — zniżki

  Jeśli jesteś abonentem i płacisz abonament radiowo telewizyjny z wyprzedzeniem, możesz liczyć na zniżki. Główną zasadą umożliwiającą skorzystanie z niższych kwot opłat abonamentu jest wpłacenie opłaty z wyprzedzeniem. Dokładniej, w terminie do 25 dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

  Abonament RTV 2023. Będzie drożej!Abonament RTV 2023. Będzie drożej!Anna Malinowska

  Jeśli jesteś użytkownikiem odbiornika radiowego lub telewizyjnego i zdecydujesz się do dnia 25 stycznia 2023 roku zapłacić opłatę za cały rok, możesz liczyć na 10% zniżki. 

  W zależności od tego, za ile miesięcy płacisz abonament, możesz otrzymać upusty. Informację o dokładnych kwotach zniżki znajdziesz klikając TUTAJ

  Osoby zwolnione z opłacania abonamentu RTV

  Ponadto są grupy osób, które są zwolnione z opłat za abonament RTV. Znajdziemy wśród nich: 

   • osoby z I grupą inwalidztwa, 
   • osoby, które ukończyły 75 lat, 
    • weteranów, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi, 
    • osoby, które ukończyły 60 rok życia i mają prawo do emerytury, ale jej wysokość nie przekracza 50% kwoty przeciętnego wynagrodzenia. 

    W celu uzyskania takiego zwolnienia należy udać się do najbliższego Urzędu Pocztowego aby dopełnić formalności. Wystarczy wypełnić i zostawić specjalne oświadczenie oraz przedstawić dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, który potwierdza możliwość otrzymania zwolnienia z opłat. 

    100 zł na dekoder od rządu. Pułapka dla niepłacących abonamentu?100 zł na dekoder od rządu. Pułapka dla niepłacących abonamentu?Martyna Kowalska

    Przysługuje ono osobie od pierwszego dnia kolejnego miesiąca po złożeniu kompletu dokumentów i uzyskaniu prawa do zwolnienia z opłat.

    Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
    Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

    Security Magazine

    Czy ten artykuł był przydatny?

    Newsletter

    Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!