Miniszorowarki i szorowarki kompaktowe – czystość małych i średnich powierzchni

Regularne czyszczenie posadzek jest kluczowe dla utrzymania wysokiego poziomu higieny. Zwłaszcza w restauracjach, hotelach, barach czy sklepach, które są szczególnie narażone na zabrudzenia. Ze względu na niewielką powierzchnię czyszczenie nie jest zadaniem łatwym.rnPomocne w tym zakresie są różne urządzenia, w tym szorowarki kompaktowe. Dowiedz się, jak wydajnie myć posadzki w małych i średniej wielkości obiektach.  

Miniszorowarki i szorowarki kompaktowe – czystość małych i średnich powierzchni
 • Redakcja dziennikprawny.pl
 • /
 • 5 stycznia 2023

Szorowarka – co to jest?

Szorowarki automatyczne to maszyny przeznaczone do profesjonalnego czyszczenia posadzek m.in. w obiektach użyteczności publicznej i komercyjnych. W porównaniu do mycia ręcznego są znacznie bardziej wydajne, skuteczne oraz nie wymagają dużych nakładów pracy i czasu. Przekłada się to nie tylko na doskonałe efekty czyszczenia, ale także oszczędności finansowe.

Zasada działania szorowarki opiera się na wykonywaniu 3 czynności jednocześnie:

  • aplikacji roztworu czyszczącego na posadzkę,
  • czyszczenia posadzki za pomocą napędzanej silnikiem szczotki walcowej lub tarczowej,
   • odsysania nadmiaru wilgoci wraz z zabrudzeniami (w przypadku szorowarek z odsysaniem).

    Profesjonalne szorowarki nadają się do zachowawczego oraz gruntownego czyszczenia wszystkich rodzajów posadzek twardych i elastycznych, np. do płytek, posadzki żywicznej, betonowej, drewnianej. Wiele modeli można również wyposażyć w wymienne akcesoria, dzięki czemu maszyny zyskują nowe funkcje, takie jak froterowanie, bonetowanie, stripowanie, szlifowanie, nabłyszczanie, rozprowadzanie polimerów itp.

    Warto też wiedzieć, że szorowarki automatyczne różnią się między sobą pod kilkoma względami. Biorąc pod uwagę wielkość powierzchni, która wymaga czyszczenia, wyróżnia się:

     • szorowarki kompaktowe i jednotarczowe – przeznaczone do codziennego czyszczenia małych i średnich powierzchni; wyróżniają się kompaktową konstrukcją, która zapewnia dobrą widoczność oraz ułatwia manewrowanie i przechowywanie,
     • szorowarki prowadzone ręcznie – wydajne maszyny do czyszczenia dużych powierzchni,
     • szorowarki samojezdne z fotelem dla operatora lub typu rydwan – służą do czyszczenia bardzo dużych powierzchni, a napęd ułatwia pracę,
     • szorowarki przemysłowe – przystosowane do pracy na dużych obszarach i w trudnych warunkach.

     szorowarka kompaktowa Karcher BR 30/4 — czyszczenie podłogi

     Szorowarka kompaktowa – czym się charakteryzuje?

     Chociaż szorowarka kojarzy się z dużą maszyną, to najlepsi producenci oferują urządzenia o niewielkich rozmiarach. Zostały one zaprojektowane z myślą o skutecznym i szybkim czyszczeniu małych powierzchni. Tego typu obiekty stanowią wyzwanie, jeżeli chodzi o mycie podłóg. Problemem jest ograniczona, zatłoczona przestrzeń, a także duże natężenie ruchu oraz związane z tym powstawanie silnych zanieczyszczeń. Dodatkowo trzeba zadbać o bezpieczeństwo – zarówno personelu sprzątającego, jak i osób przebywających w obiekcie.

     Wszystkie te aspekty, a także wiele innych, zostały uwzględnione przez konstruktorów Kärcher. Maszyny tej marki zostały wyposażone w wiele przemyślanych rozwiązań. Przeznaczone są bowiem do codziennego, intensywnego użytkowania. Dzięki kompaktowej konstrukcji są niezwykle zwrotne i łatwe w prowadzeniu. Możliwość swobodnego manewrowania pozwala czyścić w każdym miejscu, np. w wąskich przejściach czy między regałami. Co więcej, smukła budowa gwarantuje również dobrą widoczność podczas sprzątania.

     >> Poznaj pełną ofertę szorowarek kompaktowych Kärcher

     Szorowarki Kärcher charakteryzują się także wysoką skutecznością usuwania zabrudzeń. Połączenie dynamiki szybko obracającej się szczotki, docisku do podłoża zapewnionego przez masę głowicy czyszczącej oraz precyzyjnego dozowania roztworu czyszczącego pozwala uzyskać najlepsze efekty mycia posadzki. Co więcej, zastosowanie szorowarki z odsysaniem minimalizuje czas schnięcia podłogi.

     Warto także dodać, że kompaktowe szorowarki do podłóg Kärcher wyróżniają się intuicyjną, prostą obsługą. Skraca to czas szkoleń oraz ogranicza ryzyko uszkodzenia maszyny w wyniku niewłaściwego użytkowania. Prosta budowa gwarantuje natomiast bardzo niską awaryjność, co eliminuje przestoje w pracy związane z kosztowną naprawą.

     dane1.jpg

     Do jakich powierzchni przeznaczone są szorowarki kompaktowe?

     Profesjonalne szorowarki o kompaktowej konstrukcji mają szeroki zakres zastosowań. Doskonale sprawdzają się do utrzymania czystości w obiektach o małej lub średniej powierzchni w sektorze przemysłowym, jak i usługowym. Małe szorowarki do podłóg wykorzystywane są:

      • w restauracjach i barach,
      • w hotelach, pensjonatach i SPA,
       • w sklepach i butikach,
        • na stacjach benzynowych,
         • w punktach usługowych,
          • w kuchniach,
           • w muzeach,
            • w warsztatach i salonach samochodowych,
             • w placówkach opieki zdrowotnej, np. szpitalach, przychodniach,
              • w placówkach oświatowych – szkołach, przedszkolach,
               • w innych miejscach o dużym natężeniu ruchu.

                Tego typu szorowarki są używane także przez profesjonalne firmy sprzątające.

                Warto wiedzieć, że szorowarki kompaktowe Kärcher przystosowane są do pracy w różnych warunkach. W ofercie marki dostępne są modele przeznaczone do usuwania silnych zabrudzeń, czyszczenia zróżnicowanych powierzchni czy użytkowania w miejscach, w których konieczne jest zachowanie ciszy.

                czyszczenie podłogi w supermarkecie przy pomocy szorowarki automatycznej Karcher BD 50/50

                Jakie są rodzaje szorowarek kompaktowych?

                Gama kompaktowych szorowarek obejmuje wiele modeli, które różnią się:

                 • szerokością roboczą,
                 • typem głowicy,
                  • systemem odsysania,
                   • pojemnością zbiornika,
                    • wyposażeniem standardowym.

                     Szorowarki mogą być wyposażone w różne rodzaje głowic. Szczotki walcowe przeznaczone są do usuwania uporczywych zabrudzeń oraz czyszczenia powierzchni o nierównej strukturze. Z kolei głowice dyskowe najlepiej sprawdzają się w przypadku gładkich, równych posadzek oraz podłóg wrażliwych na mechaniczne szorowanie. Kärcher oferuje również modele w możliwością wymiany szczotek.

                     Ponadto szorowarki kompaktowe mogą różnić się zakresem wyposażenia. Dostępne są modele bez odsysania lub z układem odsysającym (z możliwością wyłączenia). Te ostatnie dzięki elastycznym, gumowym listwom ssącym skutecznie zbierają wodę podczas ruchu do przodu i do tyłu, pozostawiając powierzchnię czystą, suchą i gotową do użytku. Ograniczają także ryzyko poślizgnięcia się na mokrej podłodze. Szorowarki Kärcher mogą mieć takie rozwiązania, jak np. System automatycznego napełniania zbiornika czystej wody, wbudowany systemem płukania zbiornika czy regulacja siły nacisku szczotek.

                     Warto wiedzieć, że marka Kärcher, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferuje możliwość konfiguracji kompaktowej szorowarki zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Dzięki temu maszyna jest dopasowana nie tylko pod względem wydajności powierzchniowej, ale także innych czynników, które wpływają na komfort pracy czy skuteczność czyszczenia.

                     Typy zasilania w szorowarkach kompaktowych

                     Na rynku dostępne są kompaktowe szorowarki do użytku profesjonalnego zasilane sieciowo lub bateryjnie. Maszyny z kablem przeznaczone są do czyszczenia mniejszych powierzchni oraz sprzątania w obiektach, w których dostęp do prądu nie jest ograniczony. Bezprzewodowe szorowarki akumulatorowe dają natomiast większą swobodę pracy i zapewniają wygodę manewrowania. Doskonale sprawdzają się na dużych powierzchniach, a także w obiektach z licznymi pomieszczeniami i długimi korytarzami.

                     Warto wiedzieć, że szorowarki Kärcher mają wbudowane wysokiej jakości akumulatory litowo-jonowe o wydłużonej żywotności. Nawet głębokie rozładowanie nie wpływa na ich trwałość. Ponadto szorowarki mogą pracować w energooszczędnym trybie eco!efficiency, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i wydłużenie czasu czyszczenia, a także obniżenie poziomu głośności działania maszyny.

                     Podsumowując, miniszorowarki to najszybszy, najskuteczniejszy i ekonomiczny sposób na czyszczenie posadzek wszystkich typów w małych lub średnich obiektach. Maszyny renomowanych producentów jak np. szorowarki Kärcher, w porównaniu z myciem ręcznym są bardziej wydajne i pozwalają uzyskać najlepsze rezultaty usuwania zabrudzeń przy jednoczesnym ograniczeniu nakładów pracy oraz środków czyszczących. Ponadto urządzenia są łatwe w obsłudze i wymagają niewielkiej konserwacji. To doskonała inwestycja przynosząca wymierne korzyści.

                     Fot. materiał partnera 

                     Advertisement

                     Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
                     Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

                     Security Magazine

                     Czy ten artykuł był przydatny?

                     Newsletter

                     Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!