Obostrzenia kluczowych technologii dla Białorusi

W co można uderzyć sankcjami, by zabolało Białoruś? Unia Europejska jest zdania, że m.in. sankcje nałożone na kluczowe technologie mogłyby otworzyć oczy Łukaszence.

Obostrzenia kluczowych technologii dla Białorusi
 • Monika Świetlińska
 • /
 • 1 lutego 2023

Czy to zaboli Białoruś?

W ramach prac nad nowymi sankcjami dla Rosji Unia proponuje rozszerzenie ich również na Białoruś. Obostrzenia miałyby dotyczyć między innymi kluczowych technologii i krajowego sektora energetycznego.

UE zapłaci za pensje i emerytury UkraińcówUE zapłaci za pensje i emerytury UkraińcówJakub Stasak

Według dokumentów, które miał widzieć Bloomberga, UE zaproponowała nowy pakiet szeroko zakrojonych sankcji również wobec Białorusi za jej rolę we wspieraniu inwazji Rosji na Ukrainę.

Jak czytamy w serwisie, proponowane środki obejmują:

  • Zakazy eksportu towarów i technologii podwójnego zastosowania wykorzystywanych do celów wojskowych, które mogłyby zwiększyć potencjał przemysłowy kraju
  • Sankcje na ropę, węgiel, wyroby stalowe i złoto
  • Ograniczenia handlowe dotyczące towarów luksusowych, inwestycji i świadczenia niektórych usług
  • Środki, które uderzyłyby w krajowy sektor lotniczy i energetyczny oraz kluczowe źródła dochodów.

  Podobnie jak w przypadku sankcji nałożonych na Rosję, propozycje obejmują zwolnienia dla leków, produktów rolnych i spożywczych, a także ulgi na powiązane transakcje finansowe z udziałem osób objętych sankcjami. Ustawodawstwo pozwoliłoby również UE na namierzenie każdego, kto pomaga obejść sankcje nałożone na białoruskie osoby i podmioty.

  Jak podał Bloomberg, proponowane środki wymagają poparcia wszystkich państw członkowskich. UE pracuje również nad 10. pakietem sankcji wymierzonych w Rosję, a także nad limitem cen rosyjskich produktów naftowych i zamierza przyjąć oba przed wejściem w życie embarga w przyszłym tygodniu.

  Czym są technologie podwójnego zastosowania?

  Ten termin definiuje Rozporządzenie (WE) nr 428/2009 – unijny system kontroli wywozu, transferu, pośrednictwa i tranzytu w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania. Mówi że są to technologie, które mogą być użyte zarówno w zastosowaniach cywilnych, jak i wojskowych do wspomagania w jakikolwiek sposób wytwarzania broni jądrowej lub innych urządzeń do wybuchu jądrowego.

  Poczta Polska ważnym ogniwem Systemu Obronnego Państwa. Co to oznacza?Poczta Polska ważnym ogniwem Systemu Obronnego Państwa. Co to oznacza?Jakub Stasak

  Te technologie są często regulowane przez rządy, ponieważ mogą być wykorzystywane do celów wojskowych lub do produkcji broni, co może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego.

  Przykładami technologii podwójnego zastosowania są:

  • Technologie związane z produkcją wyrobów wojskowych, takie jak systemy elektroniczne i mechaniczne
  • Technologie związane z bronią jądrową, chemiczną i biologiczną
  • Technologie kosmiczne i satelitarne
  • Technologie informatyczne, takie jak systemy kryptograficzne.

  W wielu krajach istnieją regulacje dotyczące eksportu i kontroli technologii podwójnego zastosowania, aby zapobiec ich wykorzystywaniu do nielegalnych lub nieetycznych celów.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

  Security Magazine

  Czy ten artykuł był przydatny?

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!