Aukcja 5G – kolejne podejście. UKE w akcji

Ruszają konsultacje w sprawie kolejnego podejścia do aukcji 5G.

Aukcja 5G – kolejne podejście. UKE w akcji
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 20 grudnia 2022

Za rozdział częstotliwości dla szybkiego internetu 5G znów bierze się Urząd Komunikacji Elektronicznej. Właśnie ruszyły konsultacje warunków postępowania aukcyjnego. Cena wywoławcza za jeden blok wynosi 450 mln zł.

Z informacji UKE wynika, że ponad 3 mln gospodarstw domowych w Polsce jest poza zasięgiem sieci powyżej 30 Mb/s, a ponad 6 mln nie ma dostępu do światłowodu. Oczywiście jasnym jest, że nie wszyscy będą mieli dostęp do światłowodu. Wszystko dlatego, że aż 80 proc. mieszkańców Polski zajmuje jedynie 20 proc. powierzchni kraju. Reszta jest bardzo słabo zaludniona.

Aukcja częstotliwości 5G

Aukcja obejmuje cztery bloki po 80 MHz w paśmie 3480-3800 MHz. Zwycięzca aukcji dostanie 15 letnie rezerwacje. Cena wywoławcza każdej części wynosi 450 mln zł.Warunkiem uczestnictwa w aukcji jest udokumentowanie nakładów na inwestycje w kwocie netto nie niższej niż miliard złotych w latach 2016-2021. Trzeba też posiadać ogólnopolską rezerwację częstotliwości z co najmniej jednego z następujących pasm: 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz lub 2600 MHz. Oznacza to, że aukcja rozstrzygnie się wśród czterech największych operatorów komórkowych w Polsce. Konsultacje dotyczące warunków aukcji potrwają do 31 stycznia 2023 r.

Negocjacje potrwają kilka tygodni. W ramach aukcji UKE sprawdzi, czy zwycięzca będzie w stanie zbudować co najmniej 3,8 tys. stacji bazowych w ciągu 36 miesięcy od daty doręczenia decyzji.

Będzie też trzeba zagwarantować odpowiednie pokrycie powierzchni kraju, przepustowość i odpowiednie opóźnienie. Mają dotyczyć obszaru kraju, domów, linii kolejowych czy dróg krajowych i wojewódzkich.

Warto przypomnieć, że aukcje mają się odbyć dopiero po przyjęciu projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!