Gdzie śledzić misję Artemis 1? Ludzkość wraca na Księżyc!

Od ostatniego lądowania człowieka na Księżycu minęło pół wieku. Teraz NASA wspólnie z agencjami kosmicznymi z wielu krajów świata, chce tam powrócić. Już 29.08.2022 r. rozpocznie się start bezzałogowej misji, która jest przygotowaniem do misji z udziałem astronautów. Gdzie śledzić misję Artemis 1?EDIT: Nieoczekiwane problemy techniczne mogą odsunąć start. Jeśli nie uda się 29.08., będzie to początek września

Gdzie śledzić misję Artemis 1? Ludzkość wraca na Księżyc!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 29 sierpnia 2022

Gdzie śledzić misję Artemis 1?

Kiedy na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku Amerykanie realizowali legendarny już program Apollo, świat mógł oglądać go jedynie za pośrednictwem telewizji. Choć trzeba przyznać, że misje Apollo 14-17 cieszyły się coraz mniejszym zainteresowaniem opinii publicznej. W ciągu pół wieku ludzie znów z wypiekami na twarzy mogą śledzić na żywo początek potężnego projektu jakim, jest firmowany przez NASA Artemis 1. 

Co to jest Artemis 1?

Artemis 1 to nazwa pierwszego od dekad tak potężnego przedsięwzięcia kosmicznego związanego z badaniem Księżyca. W ostatnich latach śledziliśmy bezzałogowe misje, które zbliżyły się do Saturna, Jowisza oraz lądowały na Marsie. Teraz ludzkość pierwszy raz zrobi konkretny krok w stronę „powrotu” na Księżyc, a w bliskiej perspektywie budowy na jego orbicie stacji Gateway, a w kolejnym kroku stałej bazy na powierzchni Srebrnego Globu. 

Rakieta, która wystartuje w poniedziałek 29.08.2022 r. wczesnym popołudniem polskiego czasu, wyniesie w kosmos kapsułę Orion, która przeleci dookoła księżyca, zbliżając się do jego powierzchni na około 900 kilometrów. Wszystko w czasach, w których podbój kosmosu możemy śledzić na żywo przez internet. Artemis 1 na swoim pokładzie zamiast prawdziwych astronautów będzie miał manekiny, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę dziewiczego startu, tak wielkiego przedsięwzięcia. 

Starlink obniża ceny internetu dla Polaków. Skala robi wrażenieStarlink obniża ceny internetu dla Polaków. Skala robi wrażenieAnna Malinowska

Gdzie oglądać start Artemis 1?

Start na żywo dostępny będzie tutaj. Na oficjalnym kanale YouTube NASA. 

Oprócz tego Amerykańska Agencja Kosmiczna przygotowała specjalną stronę, na której można będzie obserwować przebieg misji i trajektorię lotu. Całość misji, aż do lądowania (miejmy nadzieję, szczęśliwego) kapsuły Orion na Pacyfiku potrwa 6 tygodni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, możemy spodziewać się fascynującego, kosmicznego spektaklu online.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!