Powstaną Cyfrowe Kluby Seniora. Jest konkurs

Rozwój cyfryzacji w Polsce jest możliwy w pełni tylko z udziałem osób starszych. Z takiego założenia wychodzi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Cyfryzacja KPRM. Sposobem na wdrożenie takiej strategii mają być „Cyfrowe Kluby Seniora”. O co chodzi w tym pomyśle? 

Powstaną Cyfrowe Kluby Seniora. Jest konkurs
  • Anna Malinowska
  • /
  • 31 sierpnia 2022

Co to jest Cyfrowy Klub Seniora?

Jak wyjaśnia rząd, Cyfrowe Kluby Seniora i konkurs, który będzie wokół nich zorganizowany, mają na celu stworzenie i doposażenie stanowisk, które będą służyły budowie kompetencji cyfrowych wśród starszych osób. Celem projektu jest także wzrost świadomości oraz pokazanie możliwości jakie daje cyfryzacja wśród Seniorów. Na realizację zadania w 2022 roku planujemy przekazać środki w wysokości 12 mln zł. Maksymalna kwota wnioskowanej dotacji dla oferty na realizację zadania publicznego nie może przekroczyć 20 000 zł” – czytamy w komunikacie resortu rodziny. 

 

Jak wyjaśniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg - Dzięki umiejętności korzystania z internetu seniorzy mogą mieć kontakt z bliskimi, robić zakupy, korzystać z bankowości elektronicznej, oglądać filmy. Cyfrowy świat daje więcej samodzielności i otwiera nowe perspektywy”. 

Cyfrowe Kluby Seniora – dla kogo pieniądze? 

O pieniądze na stanowiska internetowe dla seniorów mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, a także jednostki terenowe stowarzyszeń, ich związki, fundacje, kółka rolnicze, izby rzemieślnicze, cechy, izby gospodarcze, samorządy gospodarcze, spółdzielnie socjalne, a nawet… wspólnoty mieszkaniowe. Szczegółowa lista podmiotów znajduje się na stronie internetowej MRiPS

Niższe limity dla dorabiających do emerytury i renty. Trzeba uważać!Niższe limity dla dorabiających do emerytury i renty. Trzeba uważać!Martyna Kowalska

Wykluczenie cyfrowe wśród osób starszych

W sytuacji, w której coraz więcej spraw można załatwić przez internet, zwiększanie „cyfrowej świadomości” i kompetencji wśród seniorów jest niezwykle istotnym zadaniem, jakie mogą realizować przeróżne podmioty. Dla seniora możliwość skorzystania z e-usług, elektronicznych recept, internetowego dostępu do konta bankowego, czy Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, może oznaczać znaczne ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu. 

Do tej pory podobne inicjatywy były organizowane nie tylko przez organizacje pozarządowe, ale także samorządy, firmy i instytucje finansowe. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!