MSPO 2022: W Wojsku Polskim przybędzie Krabów. Jest decyzja MON (FILM)

Minister Obrony Narodowej i wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził kolejną umowę, na mocy której w Wojsku Polskim przybędzie 48 armatohaubic oraz 36 wozów towarzyszących. Wartość kontraktu zawartego podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach (MSPO 2022) to ponad 3,8 mld złotych. 

MSPO 2022: W Wojsku Polskim przybędzie Krabów. Jest decyzja MON (FILM)
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 września 2022

MSPO 2022: Więcej sprzętu w wojsku

Jak przypomina resort obrony to już kolejna podobna umowa. Wcześniejsza została zawarta w 2016 roku. Tym razem, podczas MSPO 2022 szef MON zatwierdził umowę, która przewiduje dostawy haubic samobieżnych Krab wraz z wozami towarzyszącymi Regina. W tym drugim przypadku mówimy o sprzęcie na potrzeby dywizjonowych modułów ogniowych. 

Stronami zatwierdzonego kontraktu są Agencja Uzbrojenia oraz Huta Stalowa Wola (HSW). Co rzadko się zdarza, tę umowę zatwierdzono w obecności Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP Andrzeja Dudy, który również gościł w Kielcach w czasie MSPO 2022. 

Szef MON o polskim sprzęcie

Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszak zauważył, że obecny potencjał Huty Stalowa Wola jest maksymalnie wykorzystywany i stale wzrasta. Dowodem na to jest wspomniana umowa na dostawy armatuhaubic, a także kontrakt HSW i PGZ zawarty z Ukrainą na dostawy takiego samego sprzętu. 

Będzie więcej inwestycji w sprzęt wojskowy

Wicepremier zwrócił uwagę, że uchwalenie ustawy o obronie Ojczyzny to kolejny impuls do zwiększania zakresu modernizacji polskiej armii. „Zawsze podkreślam, że kiedy tylko możemy to zamawiamy sprzęt wojskowy w polskim przemyśle zbrojeniowym. Tak jest w przypadku Krabów. Tak jest w przypadku armatohaubic, które sprawdziły się na wojnie. W rękach Ukraińców stanowią ważną broń, stanowią skuteczną broń w obronie Ukrainy”- ocenił.

Na potrzebę dalszej i sukcesywnej modernizacji polskich sił zbrojnych zwrócił uwagę także przebywający na MSPO 2022 prezydent Andrzej Duda. „Czas spokoju skończył się w sposób zdecydowany, czas kiedy wojny toczyły się na innych kontynentach i kiedy patrzyliśmy na nie tylko i wyłącznie przez pryzmat ewentualnych kontyngentów wojskowych” – ocenił. 

FOT i WIDEO: MON

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!