Recykling baterii może być szansą dla polskiej gospodarki
Kobalt, nikiel oraz miedź – m.in. te surowce w pełni można odzyskać z częściowo zużytych akumulatorów litowo-jonowych stosowanych w autach elektrycznych – przekonuje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Czy tego typu recykling może stać się polską specjalizacją? Niewykluczone!

- Anna Malinowska
- /
- 9 września 2022
Recykling baterii – przyszłość dla polskich firm?
Wiadomo, że tego typu profesjonalny odzysk surowców jest możliwy wyłącznie w specjalistycznych zakładach, które mają powstawać w Polsce. To dobra wiadomość zarówno dla rynku pracy jak i polskiego PKB – zauważa PSPA.
Baterie do aut elektrycznych są projektowane w taki sposób, aby mogły być użytkowane przez kilkanaście lat. W ocenie ekspertów, część pierwiastków, jak kobalt, nikiel, a także miedź, które są wykorzystywane przy produkcji takich akumulatorów, można odzyskać niemal w 100%. Warto wziąć pod uwagę fakt, że recyklingowi poddawane są również inne elementy. Ocenia się, że około jednej trzeciej wagi takiej baterii stanowi obudowa, która jest wykonywana zwykle z aluminium. Ją również można poddać ponownemu wykorzystaniu.
PSPA: Rejestracja elektrycznych miejskich autobusów — Polska w czołówce w UEAnna Malinowska
Sektor bakteryjny w Polsce
Jak zauważa PSPA sektor związany z bateriami stał się jednych z ważnych gałęzi polskiej gospodarki. Ze statystyk wynika, że wartość eksportu baterii „made in Poland” to ponad 2% PKB Polski. W kolejnych latach przewiduje się, że odczyt ten będzie dynamicznie rósł.
Recykling baterii – szanse dla polskiej gospodarki?
Czy uzupełnieniem produkcji może być recykling? Niewykluczone! „Chociaż badania szacują żywotność akumulatorów li-ion na 12 lat, to niezbędne są działania, które jeszcze bardziej przyczynią się do ochrony środowiska. Obecna technologia pozwala na odzyskanie do 95% materiału po przetworzeniu baterii litowo-jonowych oraz do 98% ponownego przetworzenia materiału z baterii” – ocenia dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych Maciej Mazur.
To oznacza, że rozwój elektromobilności na Starym Kontynencie, może przynieść zupełnie nową perspektywę dla firm, które zdecydują się na zagospodarowanie zużytych akumulatorów do pojazdów elektrycznych
O recyklingu baterii
O recyklingu baterii będzie mowa m.in. podczas Kongresu Nowej Mobilności, który od 12 do 14 września 2022 r. odbędzie się w Łodzi.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.