Amerykanie chcą budować elektrownię atomową w Polsce. Jest oferta

Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, złożyli w Ministerstwie Klimatu i Środowiska „Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej”. Dokument na ręce minister Anny Moskwy złożyli Ambasador USA Mark Brzeziński oraz prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Amerykanie chcą budować elektrownię atomową w Polsce. Jest oferta
  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 września 2022

Amerykańskie elektrownie atomowe w Polsce?

Dokument złożony przez przedstawicieli rządu i biznesu USA na ręce minister klimatu to szczegółowa, dwustronna mapa drogowa, która ma prowadzić do wybudowania w naszym kraju sześciu wielkoskalowych reaktorów, które będą opierały się o amerykańską technologię. 

Dokument, według informacji resortu klimatu tworzy także ramy dla strategicznej współpracy między Stanami Zjednoczonymi a RP w zakresie cywilnej energetyki jądrowej. Przypomnijmy, 2 lata temu oba kraje podpisały już umowę międzyrządową o współpracy w tym obszarze. Raport jest wypełnieniem zobowiązania, jakie wynika z tej umowy.

Raport czy umowa ws. budowy elektrowni jądrowej?

W komunikacie ministerstwo klimatu wyjaśnia, że raport jest czymś więcej niż tylko ofertą handlową. To efekt 18-miesięcznych prac oraz analiz i ocen, które pochłonęły już miliony dolarów. W celu przygotowania Raportu amerykańskie firmy Westinghouse i Bechtel przeprowadziły szczegółowe badania dopasowania technologii AP1000 do oczekiwań Polskiego Programu Energetyki Jądrowej i Polskich Elektrowni Jądrowych jako inwestora w budowę elektrowni jądrowej w Polsce”– informuje ministerstwo. W prace zaangażowany był także Departament Energii Stanów Zjednoczonych.

Śmigłowce Apache dla Polski? MON chce je w Wojsku PolskimŚmigłowce Apache dla Polski? MON chce je w Wojsku PolskimMikołaj Frączak

Wybór należy do Polski

Nie jest jednak tak, że to Amerykanie na pewno wybudują elektrownię atomową w Polsce. Choć niewątpliwie mocno na to liczą. 

W ocenie amerykańskiej sekretarz ds. energii Jennifer Granholm, dokument przekazany stronie polskiej to znaczący krok w stronę rozwoju w naszym kraju cywilnego przemysłu jądrowego, wolnego od emisji CO2, i źródłem energii wolnym od wpływów Kremla. - Mam nadzieję, że Polska wybierze partnerstwo z USA tak, aby Polacy mogli otrzymać najbezpieczniejszą, najbardziej rozwiniętą i najbardziej godną zaufania z dostępnych technologii. Postrzegam ten projekt jako podstawę ułatwiającą zastosowanie cywilnej energetyki jądrowej i wspólne badania – powiedziała Granholm. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!