Śmigłowce Apache dla Polski? MON chce je w Wojsku Polskim

MON chce pozyskać 96 śmigłowców uderzeniowych Apache dla Wojska Polskiego. Minister obrony i wicepremier Mariusz Błaszczak rozmawiał na ten temat z sekretarzem obrony USA Lloydem J. Austinem.

Śmigłowce Apache dla Polski? MON chce je w Wojsku Polskim
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 września 2022

Apache dla Polski

Minister obrony narodowej i wicepremier Mariusz Błaszczak przyznał, że rozmawiał z sekretarzem obrony USA na temat polsko-amerykańskiej współpracy, w tym także modernizacji naszej armii. Jednym z tematów było zapytanie ofertowe ws. 96 śmigłowców dla Wojska Polskiego. Na czas oczekiwania na nowe maszyny, Polska jest gotowa wyleasingować śmigłowce z wyposażenia armii USA. Obecnie według zapewnień MON rozpoczyna się proces rozmów. 

Gdzie trafią Apache?

Wiadomo już, do której jednostki trafią śmigłowce Apache, jeśli uda się je pozyskać dla Wojska Polskiego. W pierwszej kolejności trafią do 18 Dywizji Zmechanizowanej. Nie wszystkie, ale pierwsze egzemplarze. Dlatego, że 18 Dywizja będzie wyposażona w czołgi Abrams. Te śmigłowce świetnie współpracują z czołgami Abrams. Razem stanowią olbrzymią siłę. Siłę oporu, bo chodzi nam o to, żeby w ten sposób odstraszyć przeciwnika. Chodzi nam o to, żeby Wojsko Polskie dysponowało taką siłą, dzięki której przeciwnik nie zdecyduje się na to, żeby napaść na Polskę” – powiedział wicepremier Błaszczak. 

Ile osób zgłosiło się do zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej?Ile osób zgłosiło się do zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej?Mikołaj Frączak

Śmigłowiec Apache na MSPO w Kielcach

Co ciekawe, zarówno czołgi Abrams, jak i śmigłowiec Apache można było zobaczyć podczas zakończonego właśnie 30. jubileuszowego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Oba stoiska zlokalizowane między halą „F” a Centrum Kongresowym cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony polskich, jaki i zagranicznych gości MSPO. 

Boeing AH-64 Apache

Boeing AH-64 „Apache” to podstawowy śmigłowiec szturmowy amerykańskiej armii. Jest on przeznaczony do wspierania oddziałów lądowych oraz do zwalczania broni pancernej. Model został opracowany przez Hughes Helicopters. Następnie projekt został realizowany przez McDonnell Douglas. Później zakłady produkujące AH-64 przejęła firma Boeing Company. Za poprzednika Apache uważa się śmigłowiec Bell AH-1 „Cobra”. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!