Jaka kara za sprzedaż nielegalnego oprogramowania?

5 lat więzienia grozi mieszkańcowi Głogowa za handel testerami z nielegalnym oprogramowaniem do diagnostyki samochodowej. Mężczyzna usłyszał już 117 zarzutów.

Jaka kara za sprzedaż nielegalnego oprogramowania?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 26 sierpnia 2022

Nielegalne oprogramowanie do diagnostyki samochodów

W tym przypadku sprawa sięga sierpnia 2021 roku. Policja z Leszna w Wielkopolsce odebrała zawiadomienie od firmy zajmującej się produkcją testerów diagnostycznych, za pomocą których sprawdzane były pojazdy jednej z niemieckich marek. Z informacji wynikało, że osoba, która podaje się za mieszkańca okolic Leszna, sprzedaje w sieci testery po mocno zaniżonych cenach. Zauważono, że sprzęt może posiadać pirackie oprogramowanie. 

Przebitka była dość duża. O ile oryginalny program kosztuje około 3,5 tys. złotych, mężczyzna sprzedawał ten sam produkt za jedyne… 100 złotych.

Czy policja jest w stanie namierzyć piratów komputerowych?

Osoby zajmujące się piractwem komputerowym i czerpiące zyski z takiego procederu nie mogą czuć się bezkarne. Leszczyńska policja szybko ustaliła, że testery z nielegalnym oprogramowaniem sprzedaje 39-letni mężczyzna z Głogowa na Dolnym Śląsku. Mundurowi wpadli na jego trop, mimo że ten posługiwał się numerami telefonów zarejestrowanych na tzw. słupy. 

Canal+ rozprawił się ze stronami nielegalnie udostępniającymi jego treściCanal+ rozprawił się ze stronami nielegalnie udostępniającymi jego treściAnna Malinowska


Funkcjonariusze odnaleźli w jego mieszkaniu nośniki danych z nielegalnym oprogramowaniem z zakresu diagnostyki stanu technicznego pojazdów. Płyty były już gotowe do wysyłki do potencjalnych klientów. Ujawniono także komputery i telefony, które potwierdziły działalność mężczyzny. 

Straty generowane przez obrót nielegalnym oprogramowaniem

Wielomiesięczna praca policji przyniosła efekty. Ustalono, że mężczyzna prowadził swój nielegalny biznes od początku 2021 roku. Wiadomo, że nielegalne oprogramowanie sprzedał do ponad 100 osób. Wstępny szacunek strat spowodowanych przez działania 39-latka wynosi około pół miliona złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!