Starlink obniża ceny internetu dla Polaków. Skala robi wrażenie

Należący do Elona Muska dostawca internetu satelitarnego Starlink znacznie obniża koszty internetu dostarczanego za pośrednictwem satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej. Jakie stawki będą teraz obowiązywały?

Starlink obniża ceny internetu dla Polaków. Skala robi wrażenie
  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 sierpnia 2022

Ile kosztuje internet ze Starlinka?


Obniżka zaproponowana przez firmę Starlink z pewnością robi wrażenie. Internet z niskiej orbity okołoziemskiej będzie teraz tańszy niemal o połowę. Nie można jednak powiedzieć, że będzie tani, bowiem oferta tego dostawcy znacznie przewyższa średni koszt internetu oferowanego przez światłowód, czy usługi komórkowe LTE lub 5G. Obniżka ceny uwzględnia warunki panujące na rynku lokalnym i ma na celu odzwierciedlenie parytetu siły nabywczej naszych klientów” – wyjaśnia firma.

Od 24.08.2022 r. internet dostarczany przez Starlink będzie kosztował 230 złotych miesięcznie. Dotąd cena za taką usługę wynosiła 449 złotych. 

Redukcja kosztów dla końcowych klientów nie dotyczy jedynie nowo zawieranych umów. Nowe ceny będą w sposób automatyczny uwzględniane na każdej fakturze, które będą generowane po 24.08.2022 r. 

Ile kosztuje zestaw do odbioru internetu Starlink?

Niestety, sam abonament to nie wszystko. Aby stać się odbiorcą internetu z sieci Starlink, konieczny jest zakup zestawu pozwalającego na łączność z satelitami wysłanymi w kosmos przez SpaceX. Obecnie za taki zestaw należy zapłacić 2.300 tysiąca złotych. To nieco mniej od poprzedniej ceny, która wynosiła 2.960 złotych. Dobrą informacją jest wycofanie się firmy Muska z pobierania dość wysokiej, dodatkowej opłaty 400 zł za przesyłkę zestawu startowego oraz obsługę zamówienia. 

Czym jest Starlink? Jak Elon Musk pomoże Ukrainie?Czym jest Starlink? Jak Elon Musk pomoże Ukrainie?Monika Świetlińska


Dla kogo Starlink?

Choć ceny mimo obniżki wydają się wysokie, nie zapominajmy, że w Polsce nie brakuje miejsc, gdzie nie ma infrastruktury światłowodowej, a moc zasięgu telefonii komórkowej pozostawia wiele do życzenia. W takich miejscach, stabilne połączenie satelitarne może być jedynym rozwiązaniem. Już teraz z takiej możliwości korzysta wielu przedsiębiorców, freelancerów, a także gospodarstw domowych, które funkcjonują na terenie tzw. telekomunikacyjnych białych plam.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!