Przestępcy żerujący na nierządzie w rękach policji

Do Sądu Rejonowego dla Krakowa – Śródmieścia trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko siedmiu członkom zorganizowanej grupy przestępczej czerpiącej korzyści z nierządu. Wspólne śledztwo w sprawie prowadzą Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie oraz krakowska Komenda Miejska Policji.

Przestępcy żerujący na nierządzie w rękach policji
  • Jakub Stasak
  • /
  • 10 lutego 2023

Narkotyki, brudne pieniądze i czerpanie korzyści z nierządu

Według ustaleń śledczych, przestępcy działali w latach 2021-2022 na terenie niemal całego kraju (min. Kraków, Warszawa, Łódź czy Katowice), a pierwsze zatrzymania w sprawie miały miejsce już 8 kwietnia 2022 roku.

Właśnie wtedy w ręce wspieranych przez oddział kontrterrorystów funkcjonariuszy Policji wpadła kierująca organizacją para: 30-letnia Polka oraz jej partner 30-letni Rosjanin.

"Linda" handlowała kobiecymi ciałami. Zarobiła na tym miliony"Linda" handlowała kobiecymi ciałami. Zarobiła na tym milionyMonika Świetlińska

Bezpośredni udział w procederze miał mieć także zatrzymany na terenie Kutna 30-latek oraz 29-letni obywatel Mołdawii ujęty w Krakowie.

Jak informuje dział prasowy Prokuratury Krajowej, postawione zrzuty dotyczyć mają czerpania korzyści z cudzego nierządu, uczestnictwa w praniu brudnych pieniędzy i handlu narkotykami.

Luksusowe zegarki, nielegalny hazard i kolejne zatrzymania

W toku przeszukań użytkowanych przez członków grupy mieszkań i pojazdów zabezpieczono min. laptopy, biżuterię, luksusowe zegarki, kilkadziesiąt telefonów komórkowych oraz znaczne ilości gotówki (ponad 200 tys. złotych, a także środki pieniężne w walutach zagranicznych).

Dwie przeprowadzone równolegle (22 czerwca) policyjne akcje zaowocowały zatrzymaniem w stolicy 24-letniego obywatela Polski i 28-letniego Białorusina na terenie Międzyrzecza Podlaskiego.

Tego ostatniego funkcjonariusze zastali w lokalu z nielegalnymi automatami do gier, gdzie znaleziono 6 zestawów komputerowych służących do urządzania nielegalnych gier hazardowych, których wartość oszacowano na ok. 70 tysięcy złotych.

Dom i kawalerki do wynajęcia. W tle prostytutki, broń i narkotykiDom i kawalerki do wynajęcia. W tle prostytutki, broń i narkotykiMonika Świetlińska

Wszczęte w tej sprawie odrębne postępowanie skarbowe ma na celu nałożenie na mężczyznę kary administracyjnej w wysokości 600 tysięcy złotych.

Najdłużej, bo aż do 13 września zeszłego roku, wolnością mógł cieszyć się 30-letni Mołdawianin zatrzymany w podwarszawskich Łomiankach.

Pięć osób w areszcie

W trosce o zabezpieczenie prawidłowego przebiegu postępowania wobec pięciu osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Pozostała dwójka objęta została policyjnym dozorem i zakazem opuszczania kraju, nie obyło się również bez poręczeń majątkowych.

Jaka kara grozi za sutenerstwo i handel ludźmi?Jaka kara grozi za sutenerstwo i handel ludźmi?Michał Górecki

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono ponadto nieruchomości i gotówkę o łącznej wartości 396 tys. złotych.

Czyny, których mieli dopuścić się oskarżeni, zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 12.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!