Co grozi za włamanie i kradzież samochodu?

Policjanci ze Starogardu Gdańskiego zatrzymali 31-latka podejrzanego o włamanie do domu oraz kradzież samochodu. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

Co grozi za włamanie i kradzież samochodu?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 7 lutego 2023

Wartość skradzionego mienia to 57 tys. zł!

Pod koniec stycznia policjanci ze Starogardu Gdańskiego otrzymali zgłoszenie o włamaniu do jednego z okolicznych domów. W wyniki popełnienia przestępstwa znikł sprzęt elektroniczny, pieniądze w różnych walutach, cenne przedmioty, dokumenty tożsamości, butelki z alkoholem oraz samochód. Łączną wartość skradzionego mienia oszacowano na 57 tys. zł.

Policjantom dość szybko udało się ustalić, kim jest sprawca. „Analiza zabezpieczonych dowodów, praca operacyjna kryminalnych oraz zebrane informacje i ustalenia mundurowych pozwoliły na ustalenie personaliów sprawcy. Okazał się nim 31-letni mieszkaniec powiatu starogardzkiego” – czytamy na stronie policji.

Ranking najczęściej kradzionych aut —  TOP 10Ranking najczęściej kradzionych aut — TOP 10Michał Górecki

Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do starogardzkiej komendy. Funkcjonariuszom udało się odzyskać skradziony samochód. 31-latkowi postawiono zarzuty. Zgodnie z decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi on w areszcie, gdzie będzie oczekiwała na dalsze decyzje wymiaru sprawiedliwości. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.  

Kradzież z włamaniem – „popularne” przestępstwo w 2022 roku

Okazuje się, że kradzież z włamaniem to jedno z najczęściej popełnianych przestępstw w Polsce. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2022 roku policjanci tego typu zgłoszeń dostali ponad 70 tysięcy.

Najwięcej tego typu przestępstw zanotowano tam, gdzie mieszka najwięcej osób, czyli w mazowieckim (7583), dolnośląskim (7331) i śląskim (7187). Najmniej kradzieży z włamaniem zgłoszono w opolskim (1286), podkarpackim (1098) i podlaskim (921).

Najbezpieczniej na Podkarpaciu, w lubelskim i na Podlasiu

Inaczej wygląda kolejność województw pod kątem kradzieży z włamaniem na jednego mieszkańca. Najbardziej narażeni są mieszkańcy dolnośląskiego (1 na 396 osób), pomorskiego (1 na 466) i lubuskiego (1 na 566).

Co to jest kradzież zuchwała? Jaka kara?Co to jest kradzież zuchwała? Jaka kara?Mikołaj Frączak

Z kolei najbezpieczniej w 2022 roku mogli czuć się mieszkańcy województwa podkarpackiego, gdzie statystycznie 1 na 1937 osób padła ofiarą kradzieży z włamaniem. Równie korzystny współczynnik zanotowały województwa lubelskie (1 na 1369) i podlaskie (1 na 1290).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!