Mandat za brak biletu w pociągu. Ile wynosi?

Pociąg to niezwykle wygodny sposób przemieszczania się z jednego miejsca w inne, często tańszy niż pokonanie analogicznej trasy samochodem. Warunkiem podróżowania tym środkiem lokomocji jest zakup odpowiedniego biletu — jednorazowego (w jedną stronę, powrotnego), a także wieloprzejazdowego, czasowego (np. miesięcznego). 

Mandat za brak biletu w pociągu. Ile wynosi?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 7 lutego 2023

Niestety — często zdarza się, że do pociągów wsiadają osoby bez uiszczenia opłaty na przejazd. Powody takiego zachowania mogą być różne: chęć odbycia darmowej podróży, brak finansów na zakup biletu, czy umiejętności elektronicznego zakupu biletów.

Coraz częściej zdarza się też, że na stacjach kolejowych w mniejszych miastach likwidowane kasy biletowe, a więc osoby wsiadające na nich muszą stosować inne rozwiązania np. elektroniczne kupno biletu, zakup w biletomacie lub u konduktora (chęć przejazdu należy zgłosić na początku podróży).

Warty odnotowania jest fakt, że pasażer może zostać ukarany nie tylko za brak posiadania ważnego biletu, ale także za brak dokumentu potwierdzającego ulgę, z której korzysta.

Podczas kupna biletu trzeba zwracać na to uwagę — pozwoli to uniknąć niemiłych niespodzianek oraz nieprzewidzianych wydatków.

Mandat w pociągu — ile wynosi?

W przypadku przejazdu pociągami EIP nie ma możliwości zakupu biletu w pociągu. Osoba, która nie będzie go posiadać musi liczyć się z dużymi opłatami. Pasażer złapany na “jeździe na gapę”, bez dokumentu do uprawniającego do ulgi lub z błędnie wystawionym biletem zobowiązany jest do opłacenia kosztu biletu oraz opłaty dodatkowej. Nie zamyka to jednak możliwości składania reklamacji.

Coraz więcej pociągów z WiFiCoraz więcej pociągów z WiFiAnna Malinowska

W pociągach TLK i IC istnieje możliwość wniesienia opłaty za przejazd u konduktora, zdarza się, że podróżni bardzo chętnie z niej korzystają (konduktor do biletu może doliczyć dopłatę za wystawienie biletu).

Jak więc wygląda sytuacja osoby, u której podczas kontroli ujawniono jego brak? Przede wszystkim zobowiązana jest ona do zakupienia ważnego biletu. Dodatkowo na “gapowicza” nakładana jest opłata w wysokości 850 zł. Wpłaty można dokonać na miejscu (wtedy do opłaty jest mniejsza kwota — np. 130 zł). Istnieje także możliwość wystawienia wezwania do zapłaty i uregulowania w późniejszym czasie.

W przypadku przejazdu bez ważnego dokumentu potwierdzającego ulgę pełna wysokość kary wynosi 600 zł.

Często powielane mity 

Mimo, że mogą zdarzyć się sytuacje naprawdę nieprzewidziane, na przykład niespodziewana podróż, brak środków na koncie, czy możliwości zapożyczenia się na niego i biletu zakupić się nie uda — warto przygotować się na konieczność wniesienia opłat w dużej wysokości.

Podróż bez biletu to czynność naganna, nie powinno się jej popierać.

Bilet kolejowy w smarftonie. Co, jeśli wyczerpie się bateria w telefonie?Bilet kolejowy w smarftonie. Co, jeśli wyczerpie się bateria w telefonie?Martyna Kowalska

Czasem wydaje się, że zastosowanie uników może sprawić, że zaoszczędzone zostaną pieniądze, jednak na dłuższą metę tak nie jest. Nic nie da odmowa okazania służbom dokumentu tożsamości, brak podania adresu, czy nie odbieranie wezwań sądowych dotyczących długu. To tylko pozorne oszczędności — dług może zostać sprzedany, a na rachunek bankowy zostać nałożona blokada. Ostatecznie sprawa może pochłonąć dużo więcej środków pieniężnych i spowodować trudności (np. w zakupach na raty).

Unikanie płacenia kar wystawionych za brak biletu nie jest dobrym wyjściem, bardzo często oznacza kłopoty. 

Bilety bardzo często można kupić w promocyjnych cenach. Dla wielu osób dużym udogodnieniem jest możliwość sprawdzania rozkładu jazdy i zakup biletów na podróż w dedykowanych aplikacjach. Pozwoli to zaoszczędzić nie tylko pieniędzy, ale czasu i kłopotów. Potwierdzenie opłaty za bilet otrzymywane na e-mail, w aplikacji to niebywała wygoda — nie ma konieczności osobistego zakupu w kasach, oczekiwania w kolejkach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!