Prokurator odpowie za przestępstwa przeciwko życiu i łapówkarstwo

Chodzi o "wszechmogącego" prokuratora Zbigniewa N., który pomagał studentkom w zabiciu ich nienarodzonych dzieci i brał udział w aferze podkarpackiej. Ta ujawniła powiązania korupcyjne biznesmenów z prokuratorami, politykami, funkcjonariuszami oraz duchownymi. 

Prokurator odpowie za przestępstwa przeciwko życiu i łapówkarstwo
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 2 października 2021

Dlaczego "wszechmogący"?

Zbigniew N. jest byłym szefem Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. Za czasów rządów PO-PSL był prokuratorem byłej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie oraz doradcą Ministrów Sprawiedliwości: Zbigniewa Ćwiąkalskiego, Jarosława Gowina i Krzysztofa Kwiatkowskiego. Miał szerokie znajomości, które wykorzystywał do załatwienia korzystnych dla spółek, biznesmenów i innych osób rozstrzygnięć. Wszystko w zamian za niemałe korzyści finansowe. 

Ziobro żąda surowszej kary dla dzieciobójczyni i kata pozostałych dzieciZiobro żąda surowszej kary dla dzieciobójczyni i kata pozostałych dzieciMonika ŚwietlińskaPowoływał się m.in. na wpływy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, w Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, w Prokuraturze Rejonowej w Leżajsku, Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, Ministerstwie Sprawiedliwości, Krajowej Radzie Sądownictwa, Komisji Egzaminacyjnej do Przeprowadzenia Egzaminu Adwokackiego przy Ministrze Sprawiedliwości, Izbie Skarbowej w Rzeszowie i w wielu innych instytucjach państwowych. Jego kontakty, z których korzystał na przestrzeni kilku lat, były bardzo szerokie.

Odpowie za sześć z siedmiu zarzucanych mu czynów

Zbigniew N. został oskarżony o popełnienie 7 przestępstw, w tym 4 o charakterze korupcyjnym.

- Akt oskarżenia w tej sprawie skierował w styczniu 2018 roku Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Sąd Rejonowy w Rzeszowie podzielił stanowisko prokuratora i uznał oskarżonego za winnego sześciu, z siedmiu zarzucanych mu czynów - przekazuje Dział Prasowy Prokuratury Krajowej. 

Linda handlowała kobiecymi ciałami. Zarobiła na tym milionyLinda handlowała kobiecymi ciałami. Zarobiła na tym milionyMonika Świetlińska

Sąd skazał prokuratora na karę łączną 5 lat pozbawienia wolności, wymierzył grzywnę w wysokości 140 stawek dziennych po 50 złotych, czyli 7000 złotych oraz środek karny w postaci zakazu zajmowania stanowisk związanych z tworzeniem i stosowaniem prawa. Sąd orzekł również przepadek na rzecz Skarbu Państwa korzyści pochodzących z przestępstwa w wysokości kilkuset tysięcy złotych.

Zarzutów było wiele

W większej części dotyczyły one szczebla państwowego. — Prokurator zarzucał mu powoływanie się na wpływy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym i podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu korzystnego dla jednej ze spółek orzeczenia w tym sądzie w zamian za korzyść majątkową w kwocie nie mniejszej niż 50 tysięcy złotych. Czyn ten został popełniony w okresie od lutego 2007 roku do października 2008 roku w Rzeszowie, Leżajsku oraz Warszawie kwalifikowany z art. 230 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 12 kodeksu karnego — informuje Prokuratura Krajowa.

Następny zarzut dotyczył nakłaniania i ułatwiania jednemu z biznesmenów — Marianowi D. wręczenia korzyści majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 60 tysięcy złotych byłej Prokurator Apelacyjnej w Rzeszowie -  Annie H. oraz nakłonienie go do popełnienia tego przestępstwa. Miało to miejsce między 2010 a 2011 rokiem w Rzeszowie.

Czy można zgłosić przestępstwo anonimowo?Czy można zgłosić przestępstwo anonimowo? Michał Górecki

Za powoływanie się na wpływy w Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, w Prokuraturze Rejonowej w Leżajsku, Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, Ministerstwie Sprawiedliwości, Krajowej Radzie Sądownictwa, Komisji Egzaminacyjnej do Przeprowadzenia Egzaminu Adwokackiego przy Ministrze Sprawiedliwości, Izbie Skarbowej w Rzeszowie zyskał prawie 363 tys. zł gotówki, różnego rodzaju alkohole i paliwa. Dotyczyło to próśb biznesmena Mariana D. z którymi zwracał się do Zbigniewa N. między 2008 a 2014 r.

Dla Rafała D. w zamian za niemal 50 tys. zł w latach 2013 i 2014 w Warszawie powoływał się na wpływy w instytucjach państwowych dla załatwienia dla niego korzystnych rozstrzygnięć.

Pomagał studentkom usuwać ciąże

Sprawa dotyczy dwóch kobiet: K.P. i M.N..

- Między 7 marca a 30 kwietnia 2012 roku w Rzeszowie udzielił ciężarnej K. P. pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy. Przekazał kobiecie środki poronne, wskazał lekarza, który przeprowadzi nielegalny zabieg, przekazał jej tysiąc złotych na ten cel oraz zorganizował przewiezienie jej do szpitala w celu dokonania nielegalnego zabiegu. W związku z tym prokuratura oskarżyła go o przestępstwo z art. 152 par. 2 kodeksu karnego — przekazuje Prokuratura Krajowa

Oszukali 1800 emerytów i małych przedsiębiorców na ponad 13 mln zł. TeleOpieka24 w prokuraturzeOszukali 1800 emerytów i małych przedsiębiorców na ponad 13 mln zł. TeleOpieka24 w prokuraturzeMichał Górecki

Już w trakcie trwania postępowania przygotowawczego w 2016 roku Zbigniew N. nakłaniał kobietę do złożenia w prokuraturze nieprawdziwych zeznań i zatajenia prawdy.

Ponadto Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej oskarżył prokuratora o to, że po 22 maja 2014 roku w Rzeszowie nakłaniał ciężarną M. N. do przerwania ciąży z naruszeniem przepisów ustawy oraz udzielił jej pomocy w przerwaniu ciąży.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!