Ferie 2023 to ostatni dzwonek na realizację bonu turystycznego

Ferie w tym roku są droższe. Za zakwaterowanie w tym czasie zapłacimy średnio 100 zł za osobę na dobę, a ponad połowa wyjeżdżających w tym okresie planuje dłuższy pobyt — od 5 do nawet 14 dni. Warto jednak pamiętać, że nadal jest możliwość wykorzystania bonu turystycznego i jest to ostatnia szansa. Bon ważny jest do końca marca.

Ferie 2023 to ostatni dzwonek na realizację bonu turystycznego
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 17 stycznia 2023

Ostatni dzwonek

Z 500 zł dopłaty w ramach programu Polski Bon Turystyczny można skorzystać jeszcze tylko do końca marca. Według danych serwisu Nocowanie.pl bonem Polacy zapłacą za nocleg w 40 proc. obiektów noclegowych w całej Polsce, o czym warto pamiętać podczas ferii.

Ustawa podpisana przez prezydenta Polski wskazuje, że Bon Turystyczny jest ważny do wykorzystania do 31 marca. Został on przedłużony, bo nie wszyscy skorzystali jeszcze z tej propozycji lub nie udało im się wykorzystać przyznanej kwoty w całości. Na decyzję rządu miała wówczas wpływ również sytuacja ekologiczna na rzece Odrze. Bon Turystyczny przedłużony został też dlatego, że pozytywnie wpływa na stymulację rozwoju gospodarczego.

Sejm: bon turystyczny także na jednodniowe wycieczkiSejm: bon turystyczny także na jednodniowe wycieczkiMikołaj Frączak

Bon był przedłużany dwa razy. Początkowo planowano zakończenie programu we wrześniu 2022 roku.

2 tygodnie wolnego

Jako pierwsi na dwutygodniowy odpoczynek udali się uczniowie z województw łódzkiego, śląskiego, pomorskiego, lubelskiego i podkarpackiego. To również jedna z ostatnich okazji do wykorzystania Polskiego Bonu Turystycznego, którym można płacić jeszcze tylko do 31 marca. Według danych polskiego serwisu turystycznego Nocowanie.pl, możliwość opłacenia pobytu bonem oferuje obecnie blisko 40 proc. obiektów noclegowych w całej Polsce. 

- Według oficjalnych danych na temat bonu turystycznego, którymi ZUS podzielił się w sierpniu, z niemal 4,5 mln przyznanych bonów jeszcze ponad 700 tys. było niewykorzystanych. Do końca obowiązywania programu teoretycznie pozostały jeszcze ponad 2 miesiące, ale, ponieważ dotyczy on dzieci poniżej 18 roku życia, nadchodząca przerwa międzysemestralna to w zasadzie ostatni moment na skorzystanie z niego. Według naszych obliczeń za wyjazd na ferie w Polsce zapłacimy w tym roku średnio ok. 100 zł za jedną osobę na dobę, warto więc wykorzystać dopłatę wysokości 500 zł, zanim przepadnie — mówi Tomasz Zaniewski, CFO Nocowanie.pl. 

Czy można odsprzedać lub odkupić bon turystyczny?Czy można odsprzedać lub odkupić bon turystyczny?Martyna Kowalska

Największym zainteresowaniem w czasie zimowych ferii szkolnych, większym nawet, niż w Sylwestra, cieszą się góry, w które wybiera się ponad 80 proc. turystów. Ponad połowa wybiera się do województwa małopolskiego, blisko 25 proc. do dolnośląskiego. Wśród miejscowości nadal prowadzi Zakopane, chociaż na Boże Narodzenie czy Sylwestra wybierała je niemal co 4. wyjeżdżająca osoba, a obecnie jest to 18 proc.

Blisko co 10. szuka zakwaterowania w Białce Tatrzańskiej, nieco ponad 7 proc. w Karpaczu, 6,5 proc. w Szklarskiej Porębie, a 5 proc. w Szczyrku. Po raz pierwszy od dawna na liście 20 najczęściej wyszukiwanych miejscowości znalazły się wyłącznie te położone w górach. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: ZUS

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!