Czy można odsprzedać lub odkupić bon turystyczny?

Przypadki sprzedaży bonów turystycznych działających od 1 sierpnia br. Polska Organizacja Turystyczna będzie kierowała do organów ścigania – poinformowano na stronie internetowej ministerstwa rozwoju w związku z pojawiającymi się informacjami o tworzeniu się „rynku” odsprzedaży kodów działających w ramach Polskiego Bonu Turystycznego.  

Czy można odsprzedać lub odkupić bon turystyczny?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 sierpnia 2020

Polska Organizacja Turystyczna sprzeciwia się sprzedaży bonów

Już w pierwszych dniach działania programu „Polski Bon Turystyczny” w internecie można było znaleźć ogłoszenia, których przedmiotem była odsprzedaż bonu. Dominowały propozycje spieniężenia kodu o wartości 500 zł za kwotę niższą o 100 złotych.

„W związku z doniesieniami medialnymi o ofertach odsprzedaży Polskiego Bonu Turystycznego, informujemy, że Polska Organizacja Turystyczna uruchomiła specjalny adres mailowy [email protected]” — napisano w komunikacie na stronie internetowej resortu rozwoju. Zaznaczono, że wszystkie zgłoszone w ten sposób przypadki będą kierowane do organów ścigania. W opinii POT odsprzedaż bonów jest działaniem bezprawnym.

Jak wyjaśniono w komunikacie ministerstwa rozwoju, podstawowym celem Ustawy o Polskim Bonie Turystycznym jest wsparcie rodzin, a konkretnie ok 6,5 mln dzieci, które dzięki temu rozwiązaniu mają szansę lepiej poznać swój kraj i skorzystać z możliwości letniego wypoczynku. Pomysł ma wspierać także podmioty działające w krajowej branży turystycznej, które ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa. Tymczasem w internecie już od samego początku działania bonu pojawiły się oferty odsprzedaży kodu.

- Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione – powiedział sekretarz stanu w resorcie rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

Prawo a sprzedaż bonu turystycznego

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym nie przewiduje żadnej możliwości sprzedaży, wymiany czy jakiejkolwiek formy odstąpienia bonu. Świadczenie musi być wykorzystane na dziecko, na które zostało przyznane. Każda inna ewentualność będzie złamaniem prawa. Dodatkowo, płatności bonem musi dokonać osoba uprawniona, czyli np. rodzic dziecka.

Czy odkupowanie bonu jest nielegalne?

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej przestrzega, że nie tylko odsprzedawanie ale także kupowanie bonu i jego późniejsze używanie jest złamaniem prawa. Dodatkowo, osoba odpowiadająca na anons w internecie nie może mieć pewności, że nie stanie się ofiarą oszustwa, a przesłany kod nie będzie przypadkowym ciągiem znaków. Nie ma też pewności, ani możliwości sprawdzenia czy środki z danego bonu nie zostały już wcześniej zrealizowane.

Realizacja cudzego kodu nie jest łatwa

System został pomyślany w ten sposób, że przedstawienie samego szesnastocyfrowego kodu nie jest wystarczające by opłacić nim usługę turystyczną. W momencie regulowania płatności na podany numer telefonu beneficjenta przychodzi kolejny kod, który należy podać w punkcie sprzedaży usługi. Ministerstwo przestrzega, że „próba obejścia tego procesu może być traktowana jako próba oszustwa” - napisano na stronie internetowej resortu.

Płatność bonem za inne produkty i usługi

Polska Organizacja Turystyczna apeluje, aby na mail [email protected] zgłaszać także przypadki, w których ktoś przyjął płatność bonem za inne usługi niż te związane z turystyką. W każdym przypadku wykorzystania bonu na inne usługi, niż te wskazane przez ustawę POT będzie wszczynała postępowanie i dochodziła zwrotu bezprawnie wykorzystanych należności. Organizacja zapowiada, że będzie analizowała wszelkie zgłoszone nieprawidłowości dotyczące programu Polski Bon Turystyczny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!