Problemy z e-hulajnogami. Kolejne…

Powstają regulacje dotyczące używania hulajnóg. Gdy wejdą w życie, sporo tego typu pojazdów nie będzie mogło być w Polsce używanych.

Problemy z e-hulajnogami. Kolejne…
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 sierpnia 2020

Dziennik Gazeta Prawna pisze o pracach nad uregulowaniem rynku hulajnóg elektrycznych i ich użytkowaniem. Jak się okazuje, jeśli przepisy wejdą w życie, to wielu hulajnóg elektrycznych nie będzie można używać. Są po prostu zbyt długie.

UTO, czyli urządzenia transportu osobistego, jakimi są np. hulajnogi wymagają uregulowania w zakresie ich użytkowania. Już od czterech lat trwają prace nad tym by ustalić czym dokładnie są takie urządzenia i w jaki sposób można ich używać. W ostatnim czasie pracują nad nimi równolegle dwa resorty. Dziennik zaznacza, że choć Ministerstwo Sprawiedliwości ulepszyło nieco propozycje Ministerstwa Infrastruktury, to "wciąż nie rozwiązano podstawowego problemu, jaki zawiera się w samej definicji UTO".

Według dziennikarzy „Dziennika Gazety Prawnej” sporo kontrowersji budzi jeden z artykułów. Według definicji UTO to pojazd o napędzie elektrycznym, który jest konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez znajdującego się na nim kierującego, a dodatkowo pojawił się wymóg posiadania oświetlenia. Nie zmienia się natomiast kwestia wymiarów, które narzuca na definicję UTO proponowany przepis. I tak maksymalna długość UTO (hulajnogi) nie może być większa niż 125 cm, co powoduje, że do definicji UTO nie wejdzie zdecydowana większość urządzeń. Wiele prywatnych hulajnóg nie będzie spełniało kryterium długości ponieważ są dłuższe o kilka centymetrów.

Prace nad uregulowaniem rynku hulajnóg powinny przyspieszyć ponieważ wciąż nie ma jednoznacznych regulacji. Chodzi tu przede wszystkim i możliwości poruszania się takich pojazdów bezpiecznie po chodnikach lub ścieżkach rowerowych. Wszystko dlatego, że popularyzacja takich urządzeń spowodowała zwiększenie liczby wypadków i kolizji, w których uczestniczyli użytkownicy korzystający z hulajnóg.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!