Będzie pięć linii metra w Warszawie?

Do 2050 roku w Warszawie ma powstać kolejne trzy linie metra. Zaprezentowany przez Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, masterplan zakłada, że aż 17 z 18 stołecznych dzielnic będzie miało dostęp do metra.

Będzie pięć linii metra w Warszawie?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 14 lutego 2023

 Będą trzy nowe linie metra

W poniedziałek (13 lutego) Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, przedstawił masterplan, który wyznacza kierunki rozwoju komunikacji w stolicy Polski do 2050 roku. Dokument zakłada budowę kolejnych trzech linii metra: M3, M4, M5.

Czy można spędzić podróż w wagonie restauracyjnym?Czy można spędzić podróż w wagonie restauracyjnym?Małgorzata Łaziuk

Prace nad masterplanem, który pozytywnie zaopiniowała m.in. Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna, trwały kilka lat. Teraz przed miejskimi urzędnikami uzgodnienia m.in. z marszałkiem Mazowsza, Wodami Polskimi, Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowisk oraz konsultacje społeczne, które mają odbyć się w maju i czerwcu br.

Prace nad projektem trzeciej linii już trwają

- Prace projektowe nad trzecią linią metra już się rozpoczęły. Równocześnie chcemy rozpocząć prace nad czwartą linią. Mam obietnice z Unii Europejskiej, że dostaniemy pieniądze, które są niezbędne w przypadku tak kosztownego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że uruchomione zostaną w końcu środki z KPO i że część z nich trafi właśnie na takie inwestycje, bo nie ma rozwoju kraju bez rozwoju dużych miast powiedział Rafał Trzaskowski.

Warszawa uznana najatrakcyjniejszym turystycznie miastem Europy roku 2023!Warszawa uznana najatrakcyjniejszym turystycznie miastem Europy roku 2023!Jakub Stasak

Po rozbudowie metra do pięciu linii 17 z 18 stołecznych dzielnic będzie miało do niego dostęp. Obecnie 28 proc. mieszkańców Warszawy znajduje się w strefie dojścia na piechotę (ok. 1000 m) do stacji metra. Po zakończeniu inwestycji ponad połowa w niecały kwadrans spacerem będzie mogła skorzystać z metra.

Długość linii metra wzrośnie do 113 km!

Po rozbudowie długość linii metra wzrośnie z 41,5 km do 113 km. Dostęp do metra zyskają: Białołęka, Wilanów, Praga Południe, Ochota, Ursus i Włochy. Podziemna kolej dotrze również do granic Rembertowa oraz Wawra. Stołeczny ratusz zapowiada także rozbudowę istniejących dwóch linii metra.

Plan na kursy rozbudowanych i nowo budowanych linii metra jest następujący:

  • M1 w relacji Kabaty – Młociny, na tej linii powstaną dodatkowe stacje pl. Konstytucji (w rejonie skrzyżowania ulic Marszałkowskiej i Wilczej) oraz Muranów w rejonie skrzyżowania ulic gen. W. Andersa i M. Anielewicza,
  • M2 w relacji Ursus Niedźwiadek – Marymont,
  • M3 w relacji Stadion – Żwirki i Wigury,
  • M4 w relacji Tarchomin – Wilanów,
  • M5 w relacji Szamoty – Gocławek.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!