Kolizja na drodze zimą – o czym warto pamiętać?

Trudne, zimowe warunki drogowe często są jednym z czynników, które sprzyjają kolizjom. W jaki sposób przygotować się do sezonu, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na drodze? Co robić, gdy staniemy się uczestnikami stłuczki? Na wszystkie pytania odpowiemy w tym artykule!

Kolizja na drodze zimą – o czym warto pamiętać?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 29 listopada 2022

Przezorny zawsze ubezpieczony – wymień opony

Aby zminimalizować ryzyko kolizji, a co za tym idzie, zminimalizować ryzyko kolizji, warto wymienić opony. To czynność, którą warto wykonać, gdy średniodobowe temperatury będą niższe niż 7⁰C. Ogumienie powinno być zgodne z homologowanym rozmiarem lub zaleceniami producenta auta. Wiele osób uważa, że na polskie drogi najlepszy jest wysoki profil opony, który lepiej sprawdza się podczas jazdy po nawierzchniach gorszej jakości.

Chociaż polskie prawo nie wymaga, a jedynie zaleca dostosowywanie ogumienia do zimowych warunków, lepiej z tego nie rezygnować. W przypadku kolizji brak odpowiednich opon może być przyczyną obniżenia wypłaty z polisy AC.

Podczas planowania podróży zagranicznych samochodem, warto pamiętać o tym, że wymagania nie są jednolite w całej Europie. Do krajów, w których opony zimowe trzeba mieć obowiązkowo zamontowane w określonym czasie należą m.in. Włochy, Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Litwa oraz Łotwa. Niektóre z państw wymagają stosowania tego typu ogumienia wyłącznie we wskazanych w ustawach warunkach pogodowych.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Każdy kierowca, wyruszając w trasę, powinien posiadać obowiązkowe wyposażenie samochodu: tablice rejestracyjne, trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, dobrze mieć ze sobą również apteczkę i kamizelkę odblaskową. W przypadku kolizji na drodze zimą, gdy szybko zapada zmrok, szczególnie istotne będą elementy, które pozwalają zwiększyć Twoją widoczność na drodze.

dane1.jpg

Uczestniczę w kolizji, co muszę zrobić?

Pierwszą czynnością, o której musisz pamiętać to zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Kiedy stan techniczny samochodu na to pozwala, można przestawić go tak, aby nie utrudniał ruchu. Gdy to niemożliwe, należy zabezpieczyć obszar trójkątem ostrzegawczym. Kolejnym sprawdzenie, czy na pewno żaden z uczestników nie wymaga pomocy medycznej.

Kiedy należy wezwać służby?

W przypadku kolizji po funkcjonariuszy policji należy bezwzględnie zadzwonić wówczas, gdy podejrzewamy, że kierowca drugiego auta mógł jechać pod wpływem środków odurzających. Należy wezwać mundurowych również wtedy, kiedy żadna ze stron nie przyznaje się do winy.

Pamiętaj, że zawsze, gdy są poszkodowani mamy do czynienia z wypadkiem, a nie kolizją. Wtedy konieczne będzie zawiadomienie również pogotowia ratunkowego.

dane1.jpg

Oświadczenie o kolizji – co warto wiedzieć

W przypadku stłuczki, kiedy obie strony są zgodne co do przebiegu wydarzeń, nie ma konieczności wzywania policji. Kierowcy mogą spisać oświadczenie o zdarzeniu. Powinno zawierać:

  • dane kierowców (ze wskazaniem na sprawcę i poszkodowanego),

  • dane świadków,

  • dane właścicieli samochodów,

  • dane samochodów,

  • dane z ubezpieczenia OC sprawcy,

  • datę, miejsce oraz dokładny opis zdarzenia z uwzględnieniem okoliczności wypadku,

  • opis zniszczeń – zarówno aut, jak i ewentualnych elementów infrastruktury. Jeśli dysponujemy aparatem (np. w telefonie) warto zrobić również dokumentacje zdjęciową,

  • podpisy sprawcy, poszkodowanego i świadków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!