Która stacja kolejowa w Polsce ma najwięcej pasażerów? Są dane UTK

W 2021 roku największą wymianę pasażerską w Polsce odnotowała stacja Wrocław Główny – podał Urząd Transportu Kolejowego. Regulator przedstawił ranking najpopularniejszych stacji kolejowych w Polsce.

Która stacja kolejowa w Polsce ma najwięcej pasażerów? Są dane UTK
  • Michał Górecki
  • /
  • 11 sierpnia 2022

Wrocław Główny – jaki ruch pasażerski?

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego, 2021 rok był drugim z rzędu, w którym liderem wymiany pasażerskiej był Wrocław Główny. Stacja w stolicy Dolnego śląska obsłużyła razem 17,11 mln pasażerów. W porównaniu do 2020 roku to wzrost o 38%. 

Najpopularniejsze stacje kolejowe w Polsce

Zaraz za Wrocławiem Głównym, drugie miejsce na podium zajął Poznań Główny (14,98 mln). Na trzecim miejscu uplasował się Kraków Główny z wynikiem 11,75 mln pasażerów. 

1.200 km linii kolejowych zmodernizowanych do 2028 roku1.200 km linii kolejowych zmodernizowanych do 2028 rokuMichał Górecki

Na której stacji zatrzymuje się najwięcej pociągów?

Co ciekawe, żadna z wymienionych stacji nie jest tą, na której zatrzymuje się najwięcej pociągów. Prym w tej kategorii wiedzie Warszawa Wschodnia. „Jedynie tam oraz na stacji Warszawa Zachodnia, zatrzymuje się średnio ponad 30 pociągów w ciągu godziny” – odnotował Urząd Transportu Kolejowego. 

Największa wymiana pasażerska w miastach wojewódzkich

Urząd Transportu Kolejowego zauważa, że za prawie połowę wymiany pasażerskiej ogółem (41,64%) odpowiadają stacje zlokalizowane w miastach będących siedzibami urzędów wojewódzkich oraz marszałkowskich. Biorąc pod uwagę „podwójne stolice” w województwach lubuskim i kujawsko-pomorskim mówimy o 18 miastach takich jak: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław i Zielona Góra.

Dodajmy, że wymiana pasażerska w 2021 roku odbywała się na 2818 stacjach zlokalizowanych w całym kraju. To pokazuje, jak wielkie znaczenie mają w ruchu pasażerskim najważniejsze węzły kolejowe oraz siedziby regionalnych władz samorządowych i rządowych.

Zróżnicowanie ruchu pasażerskiego w Polsce

Jak zauważa Urząd Transportu Kolejowego - „spośród wszystkich 2818 stacji pasażerskich, na których miała miejsce wymiana w 2021 r. na 265 stacjach była ona większa niż 1000 wsiadających i wysiadających na dobę. Pozostałe 2553 stacje to te, na których odnotowano mniej niż 1000 pasażerów dziennie”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!