Nikt nie zgłosił się po 776 tys. bonów turystycznych. To pół miliarda złotych!

1 sierpnia 2022 roku, minęły dwa lata od momentu wprowadzenia Polskiego Bonu Turystycznego. Za dwa miesiące program wygaśnie, tymczasem jak wynika ze statystyk ZUS, Polacy nadal nie nie aktywowali 776 tysięcy bonów na łączną kwotę przekraczającą pół miliarda złotych!

Nikt nie zgłosił się po 776 tys. bonów turystycznych. To pół miliarda złotych!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 sierpnia 2022

Ile bonów wykorzystali Polacy?

Jak wynika z obliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, program przewiduje przyznanie 4,3 mln bonów turystycznych, które można wykorzystać m.in. na wczasy oraz bilety na atrakcje turystyczne w całym kraju. Problem w tym, że do tej pory aktywowano 3,5 miliona bonów. Liczba robi wrażenie. Pojawiają się jednak również pytania o 776 tysięcy bonów, które do tej pory nie zostały aktywowane. Ich wartość wyceniana jest na aż 528 mln złotych!

Jeśli do nieaktywnych bonów doliczymy też te aktywowane, ale niewykorzystane, lub wykorzystane częściowo mówimy o ponad 2 milionach.

Czy można jeszcze aktywować bon turystyczny?

Taka możliwość istnieje jeszcze do końca września. Można to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) w zakładce „Ogólny”. Bez problemu odnajdziemy tam odnośnik „Polski Bon Turystyczny”. Następnie należy kliknąć „Mój bon” i to wszystko. Co ważne, można go aktywować w wybranym przez siebie czasie. Nawet tuż przed wakacyjnym wyjazdem. Warto pamiętać, że o ile aktywacja jest możliwa do 30 września, to można go wykorzystać nawet po przekroczeniu tego terminu 

Odszkodowanie za odwołany lot — jakie są prawa pasażera?Odszkodowanie za odwołany lot — jakie są prawa pasażera?Rafał Stępniewski

Gdzie wykorzystać bon turystyczny?

Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w systemie Polskiego Bonu Turystycznego znajduje się obecnie aż 27 tysięcy różnego rodzaju podmiotów – m.in. hoteli, ośrodków wypoczynkowych, parków rozrywki i innych atrakcji. Pełną listę można znaleźć np. na stronie www.bonturystyczny.gov.pl. Inne strony, na których znajdziemy potrzebne informacje towww.pot.gov.pl, a także www.polska.travel.

Infolinia Polskiego Bonu Turystycznego

W przypadku pytań ws. Polskiego Bonu Turystycznego można skorzystać z czynnej od 7:00 do 20:00 infolinii pod numerem 22 1122111 lub skorzystać z kontaktu mailowego pod adresem [email protected]

Jak informuje ZUS „Odpowiadamy zarówno na pytania osób uprawnionych do bonu, jak i podmiotów turystycznych, które realizują płatności bonem. Od początku uruchomienia infolinii obsłużyliśmy ponad 736 tys. połączeń telefonicznych i maili dotyczących Polskiego Bonu Turystycznego”. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!