Polska policja w kurortach w Chorwacji i Bułgarii. Będą tam do końca wakacji! (KONTAKTY)

Jedziesz na urlop nad Morze Czarne lub Adriatyk? Jest pewne prawdopodobieństwo, że w popularnych kurortach spotkasz… funkcjonariuszy polskiej policji! Mundurowi znad Wisły wspierają bowiem chorwackich i bułgarskich kolegów oraz pomagają turystom z naszego kraju.

Polska policja w kurortach w Chorwacji i Bułgarii. Będą tam do końca wakacji!  (KONTAKTY)
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 lipca 2022

Polska Policja nad Morzem Czarnym i Adriatykiem

Od 1 lipca do 31 sierpnia w chorwackich oraz bułgarskich kurortach można spotkać znajomy mundur polskiej policji. Obowiązują bowiem międzynarodowe porozumienia zawarte przez Komendanta Głównego Policji oraz zaproszenia wystosowane przez szefów Policji z Chorwaci i Bułgarii. Na ich mocy do końca wakacji polscy mundurowi asystują swoim kolegom z tych państw. Głównym ich zadaniem jest pomoc polskim turystom, których w obu krajach nie brakuje. Dość powiedzieć, że tylko Chorwację każdego roku odwiedza około miliona turystów z naszego kraju. 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w różnych krajach EuropyObowiązkowe wyposażenie samochodu w różnych krajach EuropyMichał Górecki

Współpraca międzynarodowa polskiej policji

Jednym z priorytetów naszej policji jest rozwijanie międzynarodowej współpracy. Jednym z projektów wpisujących się w ten cel jest „Miejsce Bezpiecznej Turystyki”, czyli inicjatywa prowadzona przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji w Warszawie. 

Jak czytamy w materiałach opublikowanych przez KGP Tego rodzaju współpraca jest już nie tylko ugruntowana, bo sięga 2010  kiedy to po raz pierwszy dwójka polskich policjantów przez okres jednego miesiąca pełniła służbę na terenie Chorwacji, ale i sukcesywnie się rozwija. Przez te kilkanaście lat liczba polskich policjantów delegowanych w sezonie wakacyjnym do pełnienia służby na terenie samej tylko Chorwacji zbliża się już do setki”.

Od 2016 roku prowadzona jest natomiast współpraca z policją w Bułgarii. Wspólne działania prowadzone są w najpopularniejszym regionie turystycznym tego kraju, na „Słonecznym Brzegu”. 

Na czym polega asysta polskich policjantów za granicą

Jak tłumaczy Biuro Prewencji KGP, służba polskich mundurowych polega na asystowaniu miejscowej policji w wykonywaniu działań. Głównie mówimy tutaj o działaniach patrolowo-interwencyjnych. Dokonywane są m.in. kontrole dokumentów kierowców i pojazdów, sprawdzanie trzeźwości prowadzących samochody, kierowanie ruchem. Co ciekawe patrole realizowane są nie tylko w trybie pieszym lub zmotoryzowanym, ale także na rowerach, łodziach, czy… w helikopterach. 

Służba polskich policjantów w Chorwacji i Bułgarii prowadzona jest w tak zwanych „Info Punktach”. W 2022 roku w Chorwacji i Bułgarii służbę będzie pełniło łącznie 14 funkcjonariuszy z garnizonów: stołecznego, śląskiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, mazowieckiego oraz podkarpackiego

Kontakt do polskiej policji w Chorwacji

Z polskimi policjantami w Chorwacji można połączyć się, dzwoniąc na następujące numery: 

1. w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Istarska, Komenda Miejska Policji w Puli:

+ 48 608 421 622+ 48 784 610 534

2. w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Primorsko-Goranska, Komenda Miejska Policji w Rjece:

+ 48 573 355 017+ 48 798 003 400

3. w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Zadarska, Komenda Miejska Policji w Biogradzie:

+ 48 509 937 004+ 48 504 316 088

4. w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Splitsko-Dalmatinska, Komisariat Policji w Makarskiej:

+ 48 512 462 987+ 48 606 822 122

5. w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Splitsko-Dalmatinska, Komisariat Policji w Trogirze:

+ 48 604 279 350+ 48 502 631 077

6. w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Splitsko-Dalmatinska Komisariat Policji w Splicie:

+ 48 603 398 653+ 48  509 942 786

Kontakt do polskiej policji w Bułgarii

Z polskimi policjantami w Bułgarii można połączyć się, dzwoniąc na następujące numery: 

+ 48 502 628 359+ 48 667 631 617

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!