Obowiązkowe wyposażenie samochodu w różnych krajach Europy

Wiele osób decyduje się na wakacyjną podróż własnym samochodem. Nierzadko trasa biegnie przez kilka krajów – np. nad Adriatyk, czy Lazurowe Wybrzeże. Musimy jednak pamiętać, że każdy kraj ma swoje przepisy określające jakie obowiązkowe wyposażenie samochodu musimy mieć „na pokładzie”.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w różnych krajach Europy
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 lipca 2021

W co musi być wyposażony samochód?

Trójkąt ostrzegawczy, apteczka, zapasowe żarówki – każdy kraj ma swój zestaw „must have”, jaki musi mieć w swoim samochodzie kierowca. Brak jednego elementu obowiązkowego wyposażenia wiąże się czasem z wysokimi mandatami. Co musimy mieć w swoim samochodzie, by oszczędzić sobie stresu i spokojnie odbyć podróż.

Opierając się na zestawieniu opublikowanym przez twórców aplikacji Yanosik, przygotowaliśmy niezbędnik podróżnika jadącego do różnych krajów. Wzięliśmy przy tym pod uwagę europejskie kraje, do których często wjeżdżają auta z wyróżnikiem „PL” na rejestracji. Są to: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Francja, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Węgry oraz Włochy.

W jakich krajach trzeba mieć trójkąt ostrzegawczy?

Trójkąt ostrzegawczy, to jeden z najczęściej wymaganych elementów wyposażenia, który musimy umieścić w odpowiedniej odległości za autem, które uległo usterce. Jest wiele sytuacji, w których może się on przydać i niezależnie od lokalnych przepisów warto go mieć przy sobie. Gdzie jest on obowiązkowy? 

O okazanie trójkąta ostrzegawczego, możemy zostać poproszeni podczas kontroli drogowej w większości europejskich państw m.in. w Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Holandii (jedyny element!), na Litwie, Łotwie, w Niemczech, na Słowacji, w Słowenii, Szwajcarii, na Węgrzech oraz we Włoszech

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu? W wielu krajach taki przepis już obowiązuje!Konfiskata auta za jazdę po pijanemu? W wielu krajach taki przepis już obowiązuje!Mikołaj Frączak


W jakich krajach obowiązkowa jest kamizelka odblaskowa? 

Kamizelka odblaskowa spełnia podobną rolę do trójkąta ostrzegawczego, z tym zastrzeżeniem, że jest ona kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa osoby, która wysiada z samochodu, np. po to, by zmienić koło lub sprawdzić ewentualne przyczyny usterki silnika. Badania pokazują, że jest to szczególnie potrzebny element, który np. po zmroku znacznie ogranicza ryzyko potrącenia osoby znajdującej się poza pojazdem.

Z tego powodu, kamizelka odblaskowa jest wymagana m.in. w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Francji, na Litwie, w Niemczech, na Słowacji, w Słowenii oraz we Włoszech.

W jakich krajach trzeba mieć apteczkę pierwszej pomocy?

Apteczka, zwana także zestawem do udzielania pierwszej pomocy, przydaje się zarówno w sytuacji, w której jesteśmy świadkami jak i uczestnikami wypadku. Czasem przydaje się także w czasie prozaicznych sytuacji na wczasach, np. przy skaleczeniu, czy skręceniu kostki. 

Apteczka pierwszej pomocy paradoksalnie nie jest wymagana przez zbyt wiele krajów. Jest ona obowiązkowa w Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, na Litwie, Łotwie, w Niemczech, 

W jakich krajach trzeba mieć gaśnicę w samochodzie?

Podobnie jak w przypadku apteczki, również i gaśnica samochodowa nie jest wymagana przez zbyt wiele krajów. Musimy ją mieć na pewno w Bułgarii i na Łotwie. Tylko te dwa kraje z analizowanych, posiadają zapis o obowiązkowym wyposażeniu w ten element. 

Gdzie trzeba mieć zapasowe żarówki?

Zapasowe żarówki mogą być bardzo przydatne w czasie dalekiej podróży. Zdaniem, ekspertów, warto na wszelki wypadek mieć je ze sobą. Obowiązkowo, w ten element musimy się wyposażyć jeśli na trasie naszej podróży znalazła się Chorwacja, Czechy i Słowenia. 

Gdzie jest obowiązek posiadania klinów zabezpieczających koła

To przydatny gadżet, ale niedoceniany przez krajowe przepisy. W kliny zabezpieczające koła musimy się jednak wyposażyć jeśli jedziemy do Estonii.

Gdzie sprawdzić obowiązkowe wyposażenie samochodu?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu można sprawdzić przed podróżą m.in. w poradniku dla podróżnych publikowanym na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pomocne, choć niestety często nieaktualne, są różnego rodzaju przewodniki turystyczne. Warto zaglądać także na strony ambasad krajów mających swoje przedstawicielstwa w Rzeczypospolitej Polskiej.



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!