Kolejny zły kwartał dla Plusa i Play. Są dane dotyczące przenoszenia numerów w II kwartale 2022

To już kolejny kwartał, którego Plus i Play nie mogą zaliczyć do udanych pod względem przeniesień numerów. W gronie czterech największych operatorów komórkowych obie sieci straciły najwięcej numerów w wyniku migracji. Kto zyskał, a kto stracił w kwietniu, maju i czerwcu? 

Kolejny zły kwartał dla Plusa i Play. Są dane dotyczące przenoszenia numerów w II kwartale 2022
  • Anna Malinowska
  • /
  • 7 lipca 2022

Przenoszenie numerów w II kwartale 2022 r. 

W drugim kwartale 2022 roku w sieciach komórkowych przeniesiono ponad 313 tysięcy numerów – informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej. To około 30 tysięcy mniej niż kwartał wcześniej – wynika ze statystyk. Dane dotyczące migracji numerów pochodzą z zarządzanego przez UKE systemu pod nazwą PLI CBD, czyli „Platforma Lokalizacyjno-Informacyjna z Centralną Bazą Danych”.

Dokładnie rzecz ujmując, w drugim kwartale 2022 roku przeniesiono łącznie 313 127 numery. To kolejny kwartał ze spadkiem tego wskaźnika. Trudno jednak, przy takim wolumenie mówić, że możliwość migracji numerów telefonicznych traci na popularności. Szczególnie jeśli spojrzymy na dane dotyczące poszczególnych operatorów. 

Samodzielna rejestracja karty SIM – pierwszy operator wprowadza taką możliwośćSamodzielna rejestracja karty SIM – pierwszy operator wprowadza taką możliwośćAnna Malinowska

Trzech operatorów na minusie

Podobnie jak w pierwszym kwartale, o ujemnym bilansie migracji numerów może mówić aż trzech operatorów. Najgorzej wypadają statystyki Polkomtela, czyli operatora sieci Plus, który stracił 19,8 tys. numerów (22 tys. w I kw.). Udanego kwartału pod tym względem nie ma także P4 odpowiedzialny za sieć Play od którego „odpłynęło” do konkurencji 15,7 tys. kart SIM (22 tys. w I kw.). Pod kreską znalazł się także Orange Polska ze stratą 4,4 tys. numerów. 

Kto korzysta na przenoszeniu numerów? 

Dobry wynik z pierwszego kwartału utrzymał T-Mobile, który między kwietniem a czerwcem zyskał 12 tysięcy użytkowników kart SIM kosztem konkurencji. To oznacza, że magentowy operator tylko w całym półroczy „zdobył” w pierwszym półroczu 24 tysiące numerów. 

Przenoszenie numerów stacjonarnych

Nieco mniej przeniesionych numerów odnotowano także w sieciach stacjonarnych. W drugim kwartale 2022 roku UKE zarejestrował 76.747 takich operacji, co jest wynikiem niższym o 16 tys. w porównaniu do pierwszego kwartału (92,9 tys.).

Kupujesz ładowarkę do telefonu? Większość z nich to buble!Kupujesz ładowarkę do telefonu? Większość z nich to buble!Anna Malinowska

Prawo do przeniesienia numeru

Możliwość przeniesienia numeru telefonu do innego operatora istnieje w Polsce od ponad dekady. Przed zmianą prawa numer telefonu był „sztywno” powiązany z konkretnym operatorem. Po uwolnieniu rynku użytkownicy mogą swobodnie wybierać usługodawcę, bez konieczności zmiany numeru, a co się z tym wiąże zmiany wizytówek, papieru firmowego czy informowania rodziny i znajomych o nowych danych. Z przyczyn praktycznych i prawnych, tego typu decyzje najlepiej podejmować pod koniec trwania aktualnej umowy z danym operatorem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!