Nie doszła przesyłka. Kurier przywłaszczył mienie o wartości 46 tysięcy złotych

Policjanci z Gdańska zatrzymali 29-letniego kuriera, który przywłaszczył sobie przesyłkę ze sprzętem elektronicznym. Jej wartość przekraczała 46 tysięcy złotych. Wiadomo, że zatrzymany pracował w jednej z zagranicznych firm przewozowych i logistycznych. Zawartość paczki została odzyskana.

Nie doszła przesyłka. Kurier przywłaszczył mienie o wartości 46 tysięcy złotych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 czerwca 2022

Zaginiona wartościowa paczka

Tuż przed weekendem do policjantów z komisariatu w Osowej dotarło zawiadomienie o przywłaszczeniu mienia na terenie firmy zajmującej się transportem i logistyką. W wytypowaniu sprawcy pomógł zapis monitoringu z hali magazynowej, w której pobierane są i skanowane przesyłki. Takie działania pozwalają na śledzenie przesyłek oraz ustalenie, który kurier odebrał konkretną przesyłkę. Nagranie wykazało, że jeden z pracowników, choć odebrał paczkę, nie dokonał jej przeskanowania. Z punktu widzenia operacji logistycznej przesyłka nadal figurowała na stanie magazynu. 

Prawda była jednak inna. Przesyłka wraz z zawartością została odebrana przez pracownika i wywieziona. 

Nieuczciwy listonosz. Zbierał listy polecone i podpisywał odbiór za adresatówNieuczciwy listonosz. Zbierał listy polecone i podpisywał odbiór za adresatówMartyna Kowalska


Jak ustalić, co stało się z zaginioną paczką?

Policja dysponująca zapisem monitoringu oraz danymi z magazynu dotarli do mężczyzny, który miał przywłaszczyć sobie przesyłkę zawierającą kilkadziesiąt telefonów komórkowych. Tego samego dnia podejrzany trafił na policyjny komisariat. 

Dzięki szybkiej reakcji udało się odzyskać utracony sprzęt elektroniczny, wśród którego znajdowały się telefony, tablety oraz zegarki. Wartość tej jednej przesyłki oszacowano na przeszło 46 tysięcy złotych. Podejrzany zdeponował swój łup we własnym mieszkaniu na terenie Trójmiasta. 

Jaka kara dla nieuczciwego kuriera?

W tym przypadku 29-letni mężczyzna trafił do aresztu. Obciąża go zarzut przywłaszczenia mienia. Za takie przestępstwo grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. 

Warto pamiętać, że firmy kurierskie dysponują dość dobrą infrastrukturą bezpieczeństwa, na którą składają się kamery w kluczowych punktach przeładunku, odbioru oraz sortowania realizowanych przesyłek. Do tego należy dołączyć cały system rejestracji przepływu paczek, składający się ze skanerów. To wystarczy, by „wyłapać” wszelkie przejawy nieuczciwości pracowników, a także zidentyfikować przypadki kradzieży mienia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.