Korzystanie z usług doradztwa podatkowego – zalety i wady

Polskie prawo podatkowe uznawane jest za jedno z najbardziej skomplikowanych w całej Europie. Sytuacji nie poprawia fakt, że jest ono nieustannie nowelizowane, przez co wielu przedsiębiorców nie jest w stanie zawsze być na bieżąco ze wszystkimi aktualnymi przepisami. Z tego względu wielu właścicieli firm decyduje się na skorzystanie z usług doradztwa podatkowego. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są zalety i wady tego rozwiązania.

Korzystanie z usług doradztwa podatkowego – zalety i wady
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 9 czerwca 2022

Doradca podatkowy — kim jest?

Doradca podatkowy to specjalista, który posiada kompleksową wiedzę i kwalifikacje w zakresie finansów i księgowości. Jest to zawód zaufania publicznego.Aby móc wykonywać tę profesję, należy posiadać wykształcenie wyższe oraz zdać egzamin sprawdzający wiedzę. Dzięki temu osoby korzystające z usług doradców podatkowych mają pewność, że otrzymają fachową pomoc i merytoryczne wsparcie. 

Obowiązkiem doradców podatkowych jest także nieustanne poszerzanie swojej wiedzy i podnoszenie kwalifikacji. Jest to oczywiście spowodowane tym, iż polskie prawo podatkowe ulega dość częstym zmianom. Doradca podatkowy powinien zatem doskonale orientować się we wszystkich meandrach przepisów podatkowych i w razie potrzeby wyjaśnić wszelkie wątpliwości, które pojawią się podczas prowadzenia działalności gospodarczej. 

Doradcy podatkowi mają obowiązek przechodzenia przez regularne szkolenia, aktualizowania swojej wiedzy i z tego są rozliczani co dwa lata w systemie punktowym. Wart również zaznaczyć, że bardzo wysoko stawiana jest poprzeczka wobec licencjonowanych doradców podatkowych (tylko średnio co 10 kandydat pomyślnie zdaje wszystkie egzaminy nadające uprawnienia). W Krajowym Rejestrze Doradców Podatkowych jest ponad 14 tys. wpisów, a więc numer 508 doradcy podatkowego biura rachunkowego Temida Księgowi, świadczy o szczególnie długim stażu pracy, wiedzy i doświadczeniu. W obecnej sytuacji bardzo dynamicznie zmieniających się przepisów podatkowych, szczególnie ważna jest współpraca z biurem rachunkowym, które pracuje pod nadzorem doświadczonego doradcy podatkowego.

W kontekście polskiego prawa podatkowego warto zacytować badania Banku Światowego Doing Business z 2020 roku, według którego Polska pod względem warunków prowadzenia działalności gospodarczej zajęła 40 miejsce na 190 państw. Z kolei w zakresie obciążeń podatkowych oceniono ją na 77 miejsce. 

Korzystanie z usług doradcy podatkowego — zalety 

Korzystanie z usług doradców podatkowych niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, przedsiębiorca ma pewność, że wszystkie rozliczenia podatkowe oraz inne dokumenty zostaną sporządzone we właściwy sposób i w pełni zgodny z prawem, dzięki czemu nie będzie narażony na negatywne konsekwencje prawne.

Należy także wskazać, że w przypadku gdy doradcy podatkowemu przydzielimy pełnomocnictwa, wówczas w przypadku jakichkolwiek nieścisłości w dokumentacji to on będzie ponosił za to odpowiedzialność. Jest to możliwe dzięki temu, iż doradcy podatkowi posiadają specjalne ubezpieczenie na tego rodzaju okoliczności. Doradca podatkowy może odpowiadać za kontakt w naszym imieniu z rozmaitymi instytucjami — urzędem skarbowym, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, urzędem gminy itd. Dodatkowo, jego wsparcie przydaje się podczas kontroli urzędniczych i sądowo-administracyjnych.

Doradca podatkowy pomaga nam nie tylko w sporządzeniu wszelkiego rodzaju dokumentów, ale także pomaga nam wybrać taką formę opodatkowania, która będzie dla nas najbardziej opłacalna. Tym samym jego wsparcie merytoryczne pomaga nam w zaoszczędzeniu znacznych środków finansowych. Warto podkreślić również, że doradca podatkowy nie tylko pomoże wybrać właściwą formę opodatkowania, ale także może wskazać na najbardziej optymalną pod względem podatkowym formę prowadzenia działalności i zatrudniania pracowników.

Zatrudnienie zewnętrznego doradcy daje szansę na współpracę z osobą, która ma szerokie doświadczenie we współpracy z wieloma firmami i może posiadać o wiele szerszą praktyczną wiedzę na temat różnych stosowanych rozwiązań. 

Korzystanie z usług doradców podatkowych to także ogromna oszczędność czasu, ponieważ nie musimy samodzielnie studiować zapisów prawa podatkowego czy wypełniać dokumentów i kontaktować się z urzędami. Gdy nad sprawami podatkowymi czuwa doradca, możemy w 100% poświęcić się czynnościom związanym z prowadzeniem działalności. 

Skorzystanie z pomocy doradcy podatkowego jest także rewelacyjnym rozwiązaniem, gdy wykryjemy, że w naszych poprzednich zeznaniach podatkowych były pewne nieścisłości. Jego wsparcie może wówczas okazać się nieocenione. Dzięki doradcy podatkowemu firmie łatwiej jest utrzymać rentowność oraz budować przewagi konkurencyjne nad pozostałymi podmiotami działającymi w tej samej branży. 

Wady doradztwa podatkowego 

Podstawową wadą doradztwa podatkowego jest fakt, iż za tę usługę będziemy musieli uiścić stosowną opłatę. Dokładna wysokość kosztów związanych z doradztwem podatkowym uzależniona jest od zakresu usług, z których będziemy korzystać a także zasięgu prowadzonej działalności gospodarczej. 

Gdy zastanawiamy się nad tym, czy warto skorzystać z usług doradcy podatkowego, warto przeprowadzić analizę opłacalności. Zastanówmy się, czy lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług firmy zewnętrznej czy też inwestycja w zatrudnienie własnych, etatowych pracowników. Warto jednak wskazać, że opłacanie miejsc pracy może stanowić dość duży wydatek, a dodatkowo w wielu przypadkach własna kadra pracownicza może okazać się stanowczo niewystarczająca — zwłaszcza, gdy kwestii formalno-podatkowych jest do załatwienia bardzo dużo. 

Korzystanie z usług niedoświadczonego doradcy podatkowego może nieść za sobą, także ryzyko związane z udostępnieniem osobie postronnej wszelkiego rodzaju informacji na temat naszej działalności oraz przekazaniem jej dostępu do dokumentów. Doradca podatkowy nie może ujawniać informacji poufnych otrzymanych od klienta, poza wyjątkowymi przypadkami wynikającymi z nakazu sądu lub prokuratury. Z tego względu tak ważne jest, by decyzję o wyborze doradcy podatkowego podejmować w sposób odpowiedzialny i rozsądny po dokładnym zweryfikowaniu jego doświadczenia i kompetencji. 

Jedną z profesjonalnych firm świadczących usługi w zakresie doradztwa podatkowego jest Temida Księgowi. Funkcjonuje ona od 1992 r. i jest zaliczana do grona najdłużej istniejących i dynamicznie rozwijających się na polskim rynku przedsiębiorstw w tym sektorze. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!