Kiedy ostatnio stopy procentowe były tak wysokie?

Dziewiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych nie zaskoczyła nikogo. Niespodzianki nie zrobiła także jej skala. Podniesienie o 0,75 p.p. stopy referencyjnej sprawiło, że powróciła ona do poziomu 6%, czyli stanu ostatnio obserwowanego jesienią 2008 roku.

Kiedy ostatnio stopy procentowe były tak wysokie?
  • Michał Górecki
  • /
  • 9 czerwca 2022

Stopa referencyjna – ile wynosi?

Po środowej (8.06) podwyżce stóp procentowych, stopa referencyjna, nazywana również główną wynosi obecnie 6%, co rzecz jasna przekłada się na comiesięczne raty kredytów wyliczane na podstawie powiązanego ze stopami wskaźnika WIBOR.

Jak przypominają ekonomiści, po raz ostatni z tak wysoką stopą mieliśmy do czynienia w październiku 2008 roku, czyli dosłownie chwilę po upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers 15 września 2008 r. Później stopy były już tylko niższe. 

OECD: Wysoka inflacja w Polsce do końca 2023 rokuOECD: Wysoka inflacja w Polsce do końca 2023 rokuMikołaj Frączak

Stopy procentowe a inflacja

W tamtym czasie średnioroczna inflacja wynosiła niewiele ponad 4%. Paliwo kosztowało około czterech złotych, a nasza waluta była w przededniu potężnego osłabienia. Klimat gospodarczy naznaczony początkiem kryzysu finansowego nie był najlepszy, dlatego ekonomiści słusznie przewidywali bardziej łagodzenie polityki pieniężnej. 

Dziś sytuację mocno komplikuje inflacja niewidziana od połowy lat 90-tych XX wieku, która każe przypuszczać, że RPP swoich decyzji ws. podwyżek stóp procentowych nie zakończy na tym poziomie, więc w perspektywie rysuje nam się również dziesiąta z rzędu podwyżka za miesiąc. 

Kredyty coraz droższe

Tymczasem kredytobiorcy po raz kolejny prognozując kolejne raty kredytów hipotecznych w złotych zmuszeniu są sięgać do kieszeni coraz głębiej. W wielu gospodarstwach domowych udział raty w comiesięcznych wydatkach znacząco się powiększył z kilkunastu do kilkudziesięciu procent, a to stanowi już poważny problem. Dodając do tego inflację rysuje nam się obraz ponurego krajobrazu finansowego milionów Polaków, którzy ponoszą rekordowe wydatki związane chociażby z paliwem, ogrzewaniem, codziennymi zakupami.

Załamanie na rynku kredytów

Tylko w pierwszym kwartale 2022 roku liczba udzielonych kredytów hipotecznych, a także ich wartość spadła około 25%, co po części uderzy w rynek mieszkaniowy, szczególnie pierwotny. Dodatkowo, drożyzna w budowlance sprawiła, że wiele osób, które dotąd nie rozpoczęły budów, mimo wcześniejszych planów, odłożyło takie inwestycje na później lub zrezygnowało z przedsięwzięcia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!
firma

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!

Postęp technologiczny pędzi niezwykle szybko, co powoduje niemałe komplikacje. Trudno jest bowiem podążać za wszystkimi przemianami w tej dziedzinie. Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć, że...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!