Kiedy ostatnio stopy procentowe były tak wysokie?

Dziewiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych nie zaskoczyła nikogo. Niespodzianki nie zrobiła także jej skala. Podniesienie o 0,75 p.p. stopy referencyjnej sprawiło, że powróciła ona do poziomu 6%, czyli stanu ostatnio obserwowanego jesienią 2008 roku.

Kiedy ostatnio stopy procentowe były tak wysokie?
  • Michał Górecki
  • /
  • 9 czerwca 2022

Stopa referencyjna – ile wynosi?

Po środowej (8.06) podwyżce stóp procentowych, stopa referencyjna, nazywana również główną wynosi obecnie 6%, co rzecz jasna przekłada się na comiesięczne raty kredytów wyliczane na podstawie powiązanego ze stopami wskaźnika WIBOR.

Jak przypominają ekonomiści, po raz ostatni z tak wysoką stopą mieliśmy do czynienia w październiku 2008 roku, czyli dosłownie chwilę po upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers 15 września 2008 r. Później stopy były już tylko niższe. 

OECD: Wysoka inflacja w Polsce do końca 2023 rokuOECD: Wysoka inflacja w Polsce do końca 2023 rokuMikołaj Frączak

Stopy procentowe a inflacja

W tamtym czasie średnioroczna inflacja wynosiła niewiele ponad 4%. Paliwo kosztowało około czterech złotych, a nasza waluta była w przededniu potężnego osłabienia. Klimat gospodarczy naznaczony początkiem kryzysu finansowego nie był najlepszy, dlatego ekonomiści słusznie przewidywali bardziej łagodzenie polityki pieniężnej. 

Dziś sytuację mocno komplikuje inflacja niewidziana od połowy lat 90-tych XX wieku, która każe przypuszczać, że RPP swoich decyzji ws. podwyżek stóp procentowych nie zakończy na tym poziomie, więc w perspektywie rysuje nam się również dziesiąta z rzędu podwyżka za miesiąc. 

Kredyty coraz droższe

Tymczasem kredytobiorcy po raz kolejny prognozując kolejne raty kredytów hipotecznych w złotych zmuszeniu są sięgać do kieszeni coraz głębiej. W wielu gospodarstwach domowych udział raty w comiesięcznych wydatkach znacząco się powiększył z kilkunastu do kilkudziesięciu procent, a to stanowi już poważny problem. Dodając do tego inflację rysuje nam się obraz ponurego krajobrazu finansowego milionów Polaków, którzy ponoszą rekordowe wydatki związane chociażby z paliwem, ogrzewaniem, codziennymi zakupami.

Załamanie na rynku kredytów

Tylko w pierwszym kwartale 2022 roku liczba udzielonych kredytów hipotecznych, a także ich wartość spadła około 25%, co po części uderzy w rynek mieszkaniowy, szczególnie pierwotny. Dodatkowo, drożyzna w budowlance sprawiła, że wiele osób, które dotąd nie rozpoczęły budów, mimo wcześniejszych planów, odłożyło takie inwestycje na później lub zrezygnowało z przedsięwzięcia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!