Safety Day - czyli sposób na walkę z nudnymi szkoleniami BHP

W polskich firmach przez lata pokutowało przekonanie, że szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy to wyjątkowo nudny obowiązek do odhaczenia w firmowym kalendarzu. Właśnie się to zmienia! Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na organizację tzw. dnia bezpieczeństwa, który bardziej przypomina integracyjny event niż pogadankę na temat rodzajów gaśnic i zagrożeń związanych z pracą na wysokości.

Safety Day - czyli sposób na walkę z nudnymi szkoleniami BHP
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 lipca 2019

Co to jest Safety Day?

Tego rodzaju eventy coraz częściej można spotkać w kalendarzach polskich firm, które z coraz większą śmiałością przekazują na nią budżety związane z działaniami BHP. Co więcej, wiele spółek  chwali się ich organizacją w niefinansowych raportach CSR. To świetne połączenie obowiązkowego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy z… imprezą integracyjną podczas której pracownicy mogą sprawdzić się w symulowanych, ekstremalnych sytuacjach. Próbna ewakuacja, pierwsza pomoc, ćwiczenia z użycia gaśnic to tylko niektóre elementy rozbudowanych scenariuszy takich wydarzeń.

Sprawdź więcej: Wypadek przy pracy — jak się zachować

Zazwyczaj, jak sugeruje nazwa, Safety Day jest jednodniowym wydarzeniem, podczas którego praca na wydziałach produkcyjnych i w biurach jest ograniczona do niezbędnego minimum. W tym czasie pracownicy mają szansę zapoznać się zarówno z przepisami jak i przetestować w praktyce różnego rodzaju środki ochronne jak np. mobilny defibrylator, gaśnice czy uruchomić alarm przeciwpożarowy (ze zbiciem szybki włącznie)

Jak zorganizować Safety Day?

Safety Day coraz częściej znajduje się w ofertach różnego rodzaju firm eventowych oraz szkoleniowych. Są również i tacy przedsiębiorcy, którzy „dzień bezpieczeństwa” organizują we własnym zakresie, zapraszając na teren zakładu miejscową jednostkę straży pożarnej czy ekipę ratownictwa medycznego.

W profesjonalnych scenariuszach Safety Day znajdują się również ćwiczenia wykraczające poza zakres zagrożeń wynikających z codziennej pracy takie jak symulator dachowania pojazdu, czy ćwiczenia z resuscytacji na fantomie dziecka.

Sprawdź także: Krótkie spodenki w pracy. Czy pracodawca może za nie zwolnić z pracy?

Coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju ćwiczenia symulujące np. poruszanie się w zadymionym korytarzu, do czego używa się specjalnych namiotów dymnych. Czasem niektóre punkty w scenariuszu takich spotkań, oprócz wiedzy praktycznej mają elementy show (choć to może nie najlepsze określenie) – symulacja pożaru pojazdu czy gaszenia płonącego człowieka z wykorzystaniem manekina naturalnej wielkości z pewnością zapadną w pamięć uczestników niecodziennego szkolenia.

Organizacja Safety Day dla wielu firm jest sporym logistycznym przedsięwzięciem. W dużych zakładach, scenariusz dzielony jest na moduły a załoga na grupy, w taki sposób, żeby każdy mógł skorzystać ze wszystkich punktów programu takiego wydarzenia. Wiele firm sprzedających środki ochronne takie jak hełmy, gaśnice czy specjalistyczne obuwie przyjmuje zaproszenia na takie dni by zaprezentować swoją ofertę. Warto jednak dokładnie zaplanować czas i miejsce tego typu prezentacji, by program dnia bezpieczeństwa mieścił się w jasno określonych ramach. Łatwo jest bowiem przesadzić z ilością „atrakcji”.

Sprawdź także: Gminy będą karać za podlewanie ogródków w lecie?

Korzyści dla firmy z organizacji Safety Day

Zanim przejdziemy do korzyści, warto wspomnieć o kosztach przedsięwzięcia. Oprócz tych związanych bezpośrednio z organizacją eventu dochodzą również inne wynikające np. z konieczności ograniczenia produkcji do niezbędnego minimum. Safety Day organizuje się zazwyczaj w godzinach pracy.

Z drugiej strony, działania z zakresu BHP są obowiązkiem pracodawcy. Wiele firm już na początku roku ma wpisaną w budżecie konkretną kwotę na tego typu przedsięwzięcia. Ważny jest również aspekt wizerunkowy wynikający z troski o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Należy docenić także integracyjny charakter tego typu wydarzeń dla załogi. Wspólne ćwiczenia pracowników ze współpracy na nieznanym dotąd polu budują poczucie wspólnoty i bezpieczeństwa, a to może wpłynąć na efektywność zespołów w realizacji codziennych celów.

Są firmy, które na stałe wpisały Safety Day w swój kalendarz wydarzeń. Wówczas odbywa się ono co roku w zbliżonym terminie np. pierwszy poniedziałek czerwca lub pierwszy dzień jesieni. Często przygotowania do takiego eventu rozpoczynają się z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!