Będzie więcej terenów inwestycyjnych. Są pieniądze dla samorządów

Ruszył Program Inwestycji Strategicznych, którego rolą jest pomoc samorządów w odpowiednim przygotowaniu terenów inwestycyjnych. Jednostki Samorządu Terytorialnego nie mają jednak zbyt wiele czasu. Aby sięgnąć po pieniądze, muszą wypełnić dokumenty w trzy tygodnie.

Będzie więcej terenów inwestycyjnych. Są pieniądze dla samorządów
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 czerwca 2022

Czym jest Program Inwestycji Strategicznych? 

Potrzebę realizacji Programu Inwestycji Strategicznych, zwięźle wyjaśnił minister rozwoju Waldemar Buda. „By dalej wspinać się w łańcuchach wartości musimy tworzyć jeszcze bardziej konkurencyjną ofertę dla inwestorów – przygotowywać tereny inwestycyjne do ich potrzeb”– powiedział cytowany w komunikacie kierowanego przez siebie resortu. 

Wnioski w ramach programu mogą składać samorządy na wszystkich szczeblach – od gminy, przez powiat po województwo. Każda jednostka może przesłać maksymalnie dwa wnioski mieszczące się w ustalonych limitach 100 mln oraz 250 mln złotych. Oferta wydaje się bardzo atrakcyjna, bowiem maksymalne dofinansowanie może sięgnąć 98 procent. 

Inwestycja w ziemię. Na co uważać?Inwestycja w ziemię. Na co uważać?Martyna Kowalska


Na co pieniądze z Programu Inwestycji Strategicznych? 

Pieniądze z programu mogą zostać wykorzystane na budowę lub modernizację infrastruktury: drogowej, elektroenergetycznej, technicznej drogowej oraz wodno-kanalizacyjnej. 

Wniosek może dotyczyć istniejących terenów inwestycyjnych, których powierzchnia wynosi co najmniej 80 ha. Po drugie mogą to być także planowane tereny inwestycyjne o powierzchni minimum 60 ha. 

Dodatkowo pieniądze mogą być wykorzystane w przypadku międzynarodowych terminali intermodalnych, które posiadają strategiczne znaczenie gospodarcze, funkcjonujące w ramach sieci kompleksowej oraz bazowej TEN-T.

Polska jako rynek inwestycyjny

Co ciekawe według cytowanego przez ministerstwo rozwoju raportu Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), nasz kraj jest najatrakcyjniejszym rynkiem inwestycyjnym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, oraz trzecim w skali całej Unii Europejskiej. 

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii „na całym świecie bezpośrednie inwestycje zagraniczne warte były w ubiegłym roku 1,58 bln dolarów. To o 64 proc. więcej, niż rok wcześniej. Dane dla Polski na tym tle wyglądają lepiej niż dobrze, bo wartość BIZ (bezpośrednie inwestycje zagraniczne) była rekordowo wysoka i wyniosła 24,8 mld dolarów. Rok wcześniej było to 13,8 mld dolarów”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!