Wzrost cen cofa nas do lat 90-tych. GUS o inflacji w maju

Główny Urząd Statystyczny (GUS) potwierdził w środę, że inflacja w maju 2022 r. wyniosła 13,9% rok do roku. To oznacza, że na dobre, pod względem wzrostu cen cofnęliśmy się do drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych, kiedy dwucyfrowe, kilkunastoprocentowe odczyty inflacji były normą.

Wzrost cen cofa nas do lat 90-tych. GUS o inflacji w maju
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 czerwca 2022

Dwucyfrowa inflacja w Polsce

Pamiętajmy, że gospodarka całej dekady lat 90-tych dwudziestego wieku, znajdowała się w dobie transformacji. Po potężnym inflacyjnym ciosie z początku dekady, wzrost cen nie schodził poniżej granicy 10%. Udało się to dopiero u progu XXI wieku. 

Dziś obserwowana inflacja ma zupełnie inne fundamenty. Jednym z nich jest pandemia, która bardzo poważnie zaburzyła światowy ład ekonomiczny. Mowa m.in. o przerwanych łańcuchach dostaw. Potem zauważyliśmy globalny wzrost nośników energii, który został dodatkowo napędzony atakiem Rosji na Ukrainę i koniecznymi sankcjami nałożonymi na Moskwę. 

Co drożeje najbardziej – towary czy usługi?

Inflacja, jak to zwykle bywa w gospodarce, wyraźniej widoczna jest po stronie cen towarów, które w maju wzrosły w ujęciu rocznym o 14,9%. Pozytywny wpływ na średnią mają usługi, w przypadku których inflacja wynosi 10,8%. 

Rewolucja w kredytach już pewna. Wakacje kredytowe i śmierć WIBOR-uRewolucja w kredytach już pewna. Wakacje kredytowe i śmierć WIBOR-uMichał Górecki

Co napędza inflację?

Na początek złe informacje dla zmotoryzowanych. W maju, roczny wzrost cen oleju napędowego wyniósł… 40,1%, benzyny – 30,1%, a gazu LPG i pozostałych paliw aż 54,1% (!). Widać to chociażby na pylonach stacji benzynowych, gdzie niedawno ceny za litr najpopularniejszych paliw przebiły psychologiczną barierę ośmiu złotych.

Bez wątpienia wysokie ceny paliw mają niemały wpływ na wzrost wyceny innych towarów i usług. Koszty transportu są przecież jednym z kluczowych niemal w każdej branży.

Ceny mięsa drobiowego biją rekordy

Wśród artykułów spożywczych największy wzrost cen odnotowano w przypadku mięsa drobiowego, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy zdrożało aż o 41,1% (!). Dużo lepiej, choć wcale nie daje to powodów do optymizmu, jest w koszyku wędlin, które w analogicznym okresie podrożały „tylko” o 10%. Ogółem w segmencie żywności i napojów inflacja wyniosła w maju 12,1%. 

Rosną ceny cukru

W inflacyjnej tabeli opublikowanej przez GUS wyróżnia się także wzrost cen cukru, którego cena w maju 2022 była wyższa o 36,4% w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej. 

Czy coś tanieje w 2022 roku?

Marnym pocieszeniem jest fakt, że znaleźliśmy także produkty, które w porównaniu do sytuacji przed rokiem nieznacznie staniały. Mowa o sprzęcie telekomunikacyjnym (-6,5%), oraz sprzęcie audiowizualnym, fotograficznym i informatycznym (-0,7%). 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!