Rewolucja w kredytach już pewna. Wakacje kredytowe i śmierć WIBOR-u

Sejm przyjął ustawę, która w praktyce ma ułatwić życie kredytobiorcom. Co oznaczają zapisane w ustawie wakacje kredytowe oraz „śmierć” WIBOR-u? Wyjaśniamy.

Rewolucja w kredytach już pewna. Wakacje kredytowe i śmierć WIBOR-u
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 czerwca 2022

Ustawa o wakacjach kredytowych

Inflacja nie daje spokoju polskim konsumentom. W szczególnie złej sytuacji znaleźli się kredytobiorcy, którzy oprócz wysokich cen w sklepach muszą zmagać się z rosnącymi stopami procentowymi. 

Pierwszym rozwiązaniem, które znalazło się w przyjętej przez Sejm ustawie, są tzw. wakacje kredytowe. Będą mogły z nich skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny w polskich złotych, zaciągnięty na realizację własnych celów mieszkaniowych. To ważna uwaga, bowiem z tej „opcji ratunkowej” nie skorzystają inwestorzy, którzy kredytem hipotecznym wsparli się, kupując mieszkanie pod wynajem, lub jako sposób na pomnożenie majątku. 

Kiedy można wziąć wakacje kredytowe? 

Jak łatwo obliczyć, zapisane w ustawie wakacje kredytowe to sposób na zapewnienie sobie nawet ośmiu miesięcy bez spłaty rat. Będą to po dwa miesiące w trzecim oraz czwartym kwartale 2022 roku. Ta opcja będzie działała od 1 sierpnia 2022 roku. 

Z kolei w 2023 roku będzie można zafundować sobie po jednym miesiącu wakacji kredytowych, po jednym w każdym z czterech kwartałów.

Której części kredytu dotyczą wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej jak również odsetkowej spłacanego kredytu. 

Mechanizm pomocowy będzie wyglądał tak, że terminy spłaty tych rat zostaną po prostu przedłużone, bez konieczności spłacania jakichkolwiek dodatkowych odsetek. Krótko mówiąc, bank na mocy ustawy nie będzie miał prawa narzucić nam żadnych dodatkowych kosztów. Nie będzie można uniknąć jedynie opłat ubezpieczeniowych, które rządzą się na zupełnie innych zasadach. Są one de facto dodatkowym produktem zwiększającym bezpieczeństwo kredytobiorcy. 

Koniec WIBOR-u w kredytach

Ustawa przyjęta przez Sejm nakłada na banki zastosowanie korzystniejszego wskaźnika oprocentowania, niż używany obecnie WIBOR. Ta operacja powinna realnie obniżyć wysokość rat kredytowych. I choć nie będzie to jakaś spektakularna zmiana, w portfelu z pewnością pozostanie więcej pieniędzy.

Kiedy ostatnio stopy procentowe były tak wysokie?Kiedy ostatnio stopy procentowe były tak wysokie?Michał Górecki

Czy banki będą mogły mimo wszystko stosować WIBOR?

Nie. Ustawa reguluje proces wyznaczenia następcy WIBOR-u. Procedurę tą ma zainicjować regulująca pracę banków Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) we współpracy z Komitetem Stabilności Finansowej. Efekt ma być taki, że na poziomie rozporządzenia odpowiedniego ministra ustalony zostanie zamiennik WIBOR-u. 

Jeśli zaproponowany mechanizm się nie powiedzie, wówczas zamiast WIBOR-u stosowna zostanie korzystniejsza stawka POLONIA. 

Do kiedy będzie obowiązywał WIBOR?

Jest też zła informacja. Pożegnanie z WIBOR-em planowane jest dopiero na początek 2023 roku. To oznacza, że wielu kredytobiorców, będzie musiało jeszcze zacisnąć pasa. Potem ma być nieco lżej. Jak informuje Ministerstwo Finansów Dzięki temu rozwiązaniu w portfelach kredytobiorców zostaną dodatkowe środki – w sumie będzie to ok. 1 mld zł rocznie od 2023 r.” Dla banków to oczywiście zła informacja. Można jednak mówić o pewnych korzyściach nie tylko dla samych kredytobiorców, ale także popytu wewnętrznego w Polsce. 

 

Więcej pieniędzy w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Ustawa przyjęta przez Sejm zakłada również wzrost środków, jakie mają zostać przeznaczone na dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Ten mechanizm wspiera tych konsumentów, którzy znaleźli się w szczególnie złej sytuacji finansowej i mogą nie udźwignąć comiesięcznych zobowiązań, wynikających z zaciągniętego kredytu hipotecznego.Więcej na temat tego instrumentu pisaliśmy w tym artykule w Dzienniku Prawnym

Co to jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców? Kto może liczyć na pomoc?Co to jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców? Kto może liczyć na pomoc?Mikołaj Frączak

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!