fb

Eksport towarów i usług na Ukrainę. Wraca możliwość ubezpieczenia

Wraca możliwość ubezpieczenia sprzedaży na rynek ukraiński towarów i usług, których nie objęto moratorium płatniczym. Polskie firmy znów mogą korzystać z zabezpieczania swoich interesów w KUKE współpracując z kontrahentami zza wschodniej granicy.

Eksport towarów i usług na Ukrainę. Wraca możliwość ubezpieczenia
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 czerwca 2022

Co to jest KUKE?

KUKE to skrót pełnej nazwy Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. To polskie przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe, które powstało z inicjatywy Skarbu Państwa, by wspierać działania eksportowe przedsiębiorców z Polski. 

Historia KUKE sięga początków transformacji ustrojowej i gospodarczej. Powstała ona w 1991 roku. Głównym celem jest ubezpieczanie transakcji handlowych polskich firm w relacjach zarówno z polskimi, jak również zagranicznymi kontrahentami. Zaletą ubezpieczeń w KUKE jest m.in. zapewnianie bezpieczeństwa w relacjach gospodarczych z rynkami podwyższonego ryzyka. 

Powstaje baza firm, które będą chciały uczestniczyć w odbudowie UkrainyPowstaje baza firm, które będą chciały uczestniczyć w odbudowie UkrainyAnna Malinowska


Czy można ubezpieczyć eksport na Ukrainę?

Od 13 czerwca 2022 roku wróciła możliwość ubezpieczenia należności w relacjach eksportowych z podmiotami działającymi na terytorium Ukrainy. Stało się tak przy wsparciu rządu oraz po pozytywnej decyzji Komitetu Polityki Ubezpieczeń Eksportowych. W ocenie ministra rozwoju, Waldemara Budy, nasz kraj zrobił tym samym „znaczący krok ku ożywieniu wymiany handlowej z Ukrainą w tym bardzo trudnym dla wschodniego sąsiada okresie”. 

Warto przy tym pamiętać, że ubezpieczeniem można już teraz objąć towary oraz usługi, które są wyłączone z moratorium płatniczego, jakie zostało wprowadzone w dniu wybuchu wojny (24.02.2022) przez Narodowy Bank Ukrainy. 

Kto może skorzystać z ubezpieczeń eksportowych na Ukrainę?

Jak dowiadujemy się z komunikatu resortu rozwoju, ze wspomnianych ubezpieczeń mogą skorzystać zarówno firmy, które już korzystały z podobnych usług w KUKE, jak i tych, które dotąd nie wspierały się tego typu instrumentami. Minister Buda podkreśla, że „tylko kilka europejskich agencji kredytów eksportowych umożliwia w ograniczonym zakresie ubezpieczanie sprzedaży na rynek ukraiński, co stawia Polskę w awangardzie działań wspierających zarówno swój biznes, jak i gospodarkę Ukrainy” 

Co zrobić, by ubezpieczyć eksport do Ukrainy? 

Firma, która zamierza eksportować towary lub usługi do Ukrainy, musi uzgodnić z nim, czy przedmiot transakcji znajduje się na liście wyłączeń, które umożliwiają dokonanie płatności. Zresztą swoją weryfikację w tym zakresie przeprowadzi również KUKE. Według MRiT „Do końca roku KUKE będzie mogła udzielić limitów kredytowych o wartości 500 mln zł”. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!