fb

8 lat za zgłoszenie gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu

Grzegorz M.  usłyszał zarzut  m.in. zgłoszenia gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu. Śledztwo prowadziła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

8 lat za zgłoszenie gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 27 maja 2022

Kim jest oskarżony?

- Oskarżony został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW 10 października 2021 r. Grzegorz M. przez wiele lat był powiązany z różnymi strukturami mundurowymi – m.in. pełnił służbę w ZOMO i Milicji Obywatelskiej. Zakończył służbę w 2001 r. jako emerytowany funkcjonariusz Straży Granicznej — informuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Prokuratorskie zarzuty

- Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie zarzucił oskarżonemu zgłoszenie gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej kwalifikowane z art. 130 par. 3 kodeksu karnego. Kolejne zarzuty dotyczą posiadania broni palnej i amunicji bez wymaganego zezwolenia kwalifikowane z art. 263 par. 2 kk. - przekazuje Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Rosyjski szpieg na Podkarpaciu. Zbierał informacje dla wywiadu PutinaRosyjski szpieg na Podkarpaciu. Zbierał informacje dla wywiadu PutinaMonika Świetlińska

Art. 130. Szpiegostwo § 3.: "Kto, w celu udzielenia obcemu wywiadowi wiadomości określonych w § 2, gromadzi je lub przechowuje, wchodzi do systemu informatycznego w celu ich uzyskania albo zgłasza gotowość działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8."

Tymczasowy areszt 

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wobec oskarżonego stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Co to jest przesmyk suwalski?
Aktualności

Co to jest przesmyk suwalski?

Przesmyk Suwalski nazywany także jako „Suwałki Gap” to obecnie jeden z najczęściej wymienianych terminów w kontekście potencjalnego konfliktu na linii NATO-Rosja. Co on oznacza?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!