8 lat za zgłoszenie gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu

Grzegorz M.  usłyszał zarzut  m.in. zgłoszenia gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu. Śledztwo prowadziła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

8 lat za zgłoszenie gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 27 maja 2022

Kim jest oskarżony?

- Oskarżony został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW 10 października 2021 r. Grzegorz M. przez wiele lat był powiązany z różnymi strukturami mundurowymi – m.in. pełnił służbę w ZOMO i Milicji Obywatelskiej. Zakończył służbę w 2001 r. jako emerytowany funkcjonariusz Straży Granicznej — informuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Prokuratorskie zarzuty

- Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie zarzucił oskarżonemu zgłoszenie gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej kwalifikowane z art. 130 par. 3 kodeksu karnego. Kolejne zarzuty dotyczą posiadania broni palnej i amunicji bez wymaganego zezwolenia kwalifikowane z art. 263 par. 2 kk. - przekazuje Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Rosyjski szpieg na Podkarpaciu. Zbierał informacje dla wywiadu PutinaRosyjski szpieg na Podkarpaciu. Zbierał informacje dla wywiadu PutinaMonika Świetlińska

Art. 130. Szpiegostwo § 3.: "Kto, w celu udzielenia obcemu wywiadowi wiadomości określonych w § 2, gromadzi je lub przechowuje, wchodzi do systemu informatycznego w celu ich uzyskania albo zgłasza gotowość działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8."

Tymczasowy areszt 

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wobec oskarżonego stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!