Wyższe opłaty za przegląd techniczny samochodu? Pracodawcy nie mają wątpliwości

Eksperci Konfederacji Lewiatan domagają się od ministra infrastruktury podniesienia wysokości opłaty za badania techniczne pojazdów. W ich ocenie, sytuacja ekonomiczna właścicieli stacji kontroli pojazdów staje się dramatyczna. Jednolite dla wszystkich stawki nie były bowiem zmieniane od 18 lat. 

Wyższe opłaty za przegląd techniczny samochodu? Pracodawcy nie mają wątpliwości
  • Michał Górecki
  • /
  • 9 maja 2022

Podwyżka opłat za przegląd techniczny pojazdów

Z apelem do ministra infrastruktury o „pilną waloryzację” opłat za przegląd techniczny pojazdów zwróciły się dwie organizacje: zrzeszająca przedsiębiorców Konfederacja Lewiatan oraz Związek Pracodawców Stacji Kontroli Pojazdów. W ich ocenie można już mówić o zagrożeniu funkcjonowania prawie sześciu tysięcy firm działających jako SKP. 

Nowe przepisy odnośnie przeglądów technicznych. Sprawdź jakie zmiany czekają kierowcówNowe przepisy odnośnie przeglądów technicznych. Sprawdź jakie zmiany czekają kierowcówJan Wróblewski

Ile wynosi opłata za przegląd techniczny samochodu?

Zarówno Konfederacja Lewiatan, jak również Związek Pracodawców Stacji Kontroli Pojazdów zwracają uwagę na fakt, że wysokość opłaty za badania techniczne samochodów nie była zmieniana od prawie osiemnastu lat. W przypadku aut osobowych wynosi ona niezmiennie 98 złotych.

Organizacje przypominają, że w tym czasie płaca minimalna wzrosła niemal o 270 procent, a składka ZUS o przeszło 120% procent. Do tego należy wziąć pod uwagę koszty mediów takich jak gaz, prąd, ścieki. Wyższe są również podatki lokalne oraz opłaty administracyjne. Do kosztów działalności SKP doliczyć trzeba także coraz wyższą wycenę usług serwisowych urządzeń oraz wyposażenia używanego przez tego typu firmy. 

Ile zarabiają Stacje Kontroli Pojazdów?

W swoim komunikacie Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę, że Realna wartość opłaty za badanie techniczne samochodu osobowego, po uwzględnieniu inflacji, wynosi obecnie nie 98 zł (w tym 23% VAT), a 15,97 zł brutto. Po odprowadzeniu podatku VAT do budżetu państwa dla stacji kontroli pojazdów pozostaje na pokrycie pozostałych kosztów działalności 12,30 zł netto od jednego badania technicznego samochodu osobowego”.

Brak podwyżek urzędowej opłaty już teraz sprawia, że niektóre stacje kontroli pojazdów balansują na granicy egzystencji. Dochodzi do zmian właścicieli, część z nich jest zamykana. W ocenie prezesa Związku Pracodawców SKP Kazimierza Zbyluta w wyniku inflacji i braku waloryzacji opłat realna wartość badania technicznego skurczyła się o ponad 80 procent. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!