ERP w praktyce: Jak prowadzić nowoczesne Biuro Rachunkowe

Prowadzenie biura rachunkowego w dzisiejszym klimacie prawnym, jest jak rejs statkiem po wzburzonym oceanie. Wiedzą to doskonale wszyscy księgowi i doradcy podatkowi. Comarch, czołowy twórca oprogramowania dla biur rachunkowych, chcąc wspomóc księgowych w tych trudnych czasach, organizuje Kongres Biur Rachunkowych pt. Jak prowadzić nowoczesne biuro rachunkowe. Zapisz się już dziś i dowiedz się, jak z pomocą systemu ERP zapanować nad tym chaosem.

ERP w praktyce: Jak prowadzić nowoczesne Biuro Rachunkowe
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 27 kwietnia 2022

2022 to rok szczególny, w którym z niemal nawałnicą zmian w przepisach podatkowych muszą się mierzyć księgowi. Wystarczy wymienić tylko najważniejsze regulacje w tym zakresie, takie jak Polski Ład i jego kolejne korekty, System e-Faktur, nowe struktury JPK_VAT czy rządowe tarcze antykryzysowe. Księgowi zmuszeni zostali do wyjątkowo intensywnego dokształcania. Na szczęście nie zostali pozostawieni sami sobie z tym problemem.

Jak prowadzić nowoczesne biuro rachunkowe

Wszystkie niejasności związane ze zmianami w przepisach postarają się rozwiać prelegenci zbliżających się konferencji z cyklu „Jak prowadzić nowoczesne biuro rachunkowe”, których organizatorem jest firma Comarch, renomowany producent systemów informatycznych.

Bezpłatne konferencje odbędą się stacjonarnie w dwóch miastach: Krakowie (7 czerwca) i Warszawie (10 czerwca). Kongres przeznaczony jest zarówno dla księgowych i pracowników kadr w firmach prywatnych czy biurach rachunkowych, jak i właścicieli małych oraz średnich przedsiębiorstw. Link do zapisu znajduje się na końcu artykułu.

Udział w konferencji to nie tylko wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń z ekspertami Comarch, innymi przedstawicielami biur rachunkowych i doradcami podatkowymi, ale także szansa na zdobycie konkretnej wiedzy w nie tylko w zakresie ostatnich zmian w przepisach, ale także budowy długofalowych relacji z klientami czy bezpieczeństwa danych w środowisku cyfrowym. Agenda kongresu obejmuje zarówno wykłady, jak i prezentacje na temat zmian w przepisach podatkowych i Polskim Ładzie oraz uruchomieniu KSeF. Spora część czasu podczas konferencji poświęcona będzie pokazaniu możliwości systemu ERP w zakresie prowadzenia biura rachunkowego. Ponadto prelegenci zaprezentują m.in. narzędzia  do analiz i raportowania oraz zarządzania procesami kadrowymi. Ambicją organizatorów jest, aby konferencje miały wymiar nie tylko teoretyczny, ale także praktyczny, dlatego też eksperci zaprezentują przykłady zastosowania robotyzacji i sztucznej inteligencji w codziennej pracy biura rachunkowego. Pokażą jak skutecznie prowadzić komunikację z klientami, jak uniknąć ataków hakerów i chronić dane firmowe, oraz jakie możliwości w zakresie bezpieczeństwa danych gwarantują rozwiązania chmurowe. Uczestnicy będą mogli się także bliżej zapoznać z programem Comarch ERP Optima dla Biur Rachunkowych oraz innymi rozwiązaniami takimi jak Comarch sPrint czy Comarch Apfino upraszczającymi codzienną pracę nowoczesnego biura.

Comarch ERP Optima dla Biur Rachunkowych

Program ten został opracowany z myślą o zautomatyzowaniu codziennych czynności w biurach rachunkowych i doradców podatkowych. Moduł Biuro Rachunkowe jest integralnym elementem systemu Comarch ERP Optima. To sprawia, że dane wprowadzone do programu są na bieżąco synchronizowane, a księgowy może prowadzić rozliczenia kolejnych klientów bez konieczności dodatkowego logowania. Ponadto aplikacja uzyskała Certyfikat zgodności z Ustawą o Rachunkowości.

To wielofunkcyjne narzędzie, które pozwala kompleksowo zapanować nad pracą nowoczesnego biura rachunkowego. Użytkownicy do dyspozycji mają wiele przydatnych modułów i rozwiązań.

Przetestuj oprogramowanie tutaj: https://www.comarch.pl/erp/comarch-optima/rozwiazania-dla-biur-rachunkowych/

Moduły Comarch ERP Optima

Księga Podatkowa – umożliwia biurom podatkowym na łatwą obsługę firm, oraz rozliczenia z Urzędem Skarbowym na podstawie Księgi Przychodów i Rozchodów, ewidencji ryczałtowej oraz ewidencjonowanie VAT w celu obliczenia podatku od towarów i usług oraz prawidłowego wyliczenia deklaracji VAT.

Księga Handlowa – możliwość obsługi firm w pełnej księgowości zgodnie z Ustawą o Rachunkowości. Główne zalety to automatyzacja procesu księgowania, ewidencjonowania VAT-u oraz możliwość drukowania i przesyłania elektronicznych deklaracji.

Środki trwałe – ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Dzięki tej funkcjonalności możliwe jest tworzenie planów amortyzacji, automatyczne księgowanie odpisów amortyzacyjnych, rejestrowanie historii środka trwałego, tworzenie arkuszy inwentaryzacyjnych oraz wyposażenia.

Płace i kadry – prowadzenie pełnej obsługi kadrowo – płacowej. Za sprawą aktualizacji, program jest zawsze zgodny z obowiązującymi przepisami. Ponadto współpracuj z programem Płatnik, nalicza i drukuje deklaracje podatkowe, wylicza składki ZUS i deklaracje, umożliwia obsługę korekt list płac i wysyłanie e-deklaracji do US.

Ponadto program zawiera wiele udogodnień na miarę XXI wieku, które rewolucjonizują pracę biur rachunkowych w różnych aspektach:

Comarch Moje Biuro Rachunkowe – darmowa aplikacja mobilna, która pozwala na wystawienie faktur i wysyłanie ich do biura rachunkowego prosto ze smartfona. Pozwala znacznie uprościć komunikację na linii klient → biuro rachunkowe.

Internetowa Wymiana Dokumentów (IWD) – narzędzie do bezpiecznego przesyłania dokumentów pomiędzy dwoma niezależnymi instalacjami Comarch ERP Optima. Wymiana może przebiegać w schemacie klient biura rachunkowego – biuro rachunkowe oraz punkty sprzedażowe firmy – centrala firmy. Dzięki zastosowaniu serwera wymiany danych Comarch, jako pośrednika, przesyłane dane są szyfrowane, co z kolei gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Z pomocą tego rozwiązania można przesyłać takie dane jak dokumenty handlowe, dokumenty magazynowe, raporty kasowe, rozliczenia, lista pracowników, lista kontrahentów, lista banków i urzędów, formy płatności, definicje dokumentów, waluty, rodzaje kursów walut, listy płac, typy wypłat, dokumenty związane z ewidencją dodatkową itp.

Analizy BI dla Biura Rachunkowego – narzędzie analityczne z pomocą, którego firmy mogą tworzyć raporty i analizy na podstawie informacji wprowadzonych do Comarch ERP Optima. Wersja rozszerzona zawiera funkcjonalności specjalnie przeznaczone dla biur rachunkowych. Raporty można tworzyć według własnego schematu lub sprawdzonych wzorców.

Comarch BI Point Menadżer – platforma analityczna zintegrowana z bazą danych Comarch ERP Optima. Z jej pomocą Biuro Rachunkowe może łatwo przygotowywać i udostępniać swoim klientom różnego rodzaju statystyki ułatwiające prowadzenie biznesu, a szczególnie podejmowanie trafnych decyzji.

Obsługa PPK – aplikacja umożliwia biurom rachunkowym kompleksową obsługę firm w zakresie Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Ponadto system Comarch ERP Optima zawiera wiele narzędzi wspomagających codzienną pracę biura rachunkowego, takich jak:

Comarch myPoint – narzędzie do pomiaru, analizy i weryfikacji pracy zarówno poszczególnych pracowników, jak i całej firmy.

Comarch IBARD – usługa chmurowa umożliwiająca bezpieczne przechowywanie, udostępnianie i synchronizowanie danych. Pracownicy mają dostęp do danych z każdego miejsca i z każdego urządzenia. Nieocenione rozwiązanie w zakresie pracy zdalnej.

Comarch OCR – technologia umożliwiająca szybką digitalizację dokumentów (nie tylko faktur). Dzięki temu pracownicy mają elektroniczny dostęp do dokumentów bezpośrednio z systemu ERP.

Comarch DMS – aplikacja odpowiedzialna za elektroniczny obieg dokumentów. Umożliwia także zdalną i mobilną kontrolę procesów biznesowych w firmie.

Comarch HRM – aplikacja umożliwiająca zarządzanie czasem pracy, kwalifikacjami, urlopami, nieobecnościami i delegacjami pracowników. Dodatkowo pozwala udostępniać dokumenty przez intranet i utrzymywać stały kontakt z pracownikami za pomocą powiadomień i komunikatorów.

To tylko najważniejsze funkcje i technologie systemu Comarch ERP Optima dla Biur Rachunkowych ułatwiające codzienną pracę. Jeśli chcesz poznać w praktyce wszystkie możliwości oprogramowania oraz nie jesteś pewien, jak interpretować ostatnie zmiany w przepisach podatkowych to koniecznie musisz wziąć udział w Kongresie Biur Rachunkowych. Zarejestruj się już dziś na stronie kongresuPamiętaj: liczba miejsc ograniczona!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!