Gdzie leży Naddniestrze? Czy ktoś uznaje ten kraj?

Oczy świata skierowane są dziś nie tylko na Ukrainę, ale także na Naddniestrze, gdzie stacjonują wojska rosyjskie. Ten nieuznany przez społeczność międzynarodową obszar formalnie stanowi wschodnie pogranicze Mołdawii. Bezpośrednio przylega on do Ukrainy, dlatego dla Rosjan to kluczowy obszar dla ewentualnego otwarcia nowego frontu w wojnie przeciwko Ukrainie.

Gdzie leży Naddniestrze? Czy ktoś uznaje ten kraj?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 kwietnia 2022

Gdzie leży Naddniestrze?

Naddniestrze to obszar o mocno nieregularnych granicach. Faktycznie jest to bardzo wąski pas ziemi ulokowany wzdłuż granicy mołdawsko-ukraińskiej o długości około 200 kilometrów i średniej szerokości kilkunastu kilometrów. Oficjalnie nosi nazwę Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej (Republica Moldovenească Nistreană, Приднестровская Молдавская Республика).

Jak powstało Naddniestrze?

Początki Naddniestrza w obecnej formie sięgają czasu rozpadu Związku Radzieckiego. Władze samozwańczej republiki ogłosili oderwanie się od Mołdawii we wrześniu 1990 roku, deklarując… pozostanie w granicach Związku Radzieckiego. I choć sam ZSRR się rozpadł, kłopotliwy obszar na granicy mołdawsko-ukraińskiej się utrzymał. Między innymi za sprawą działań Rosji, która uznaje ten teren za ważny ze strategicznego punktu widzenia. Ciekawostką jest, że jego czerwono-zielono-czerwona flaga... nadal zawiera sierp i młot, a godło do złudzenia nawiązuje do radzieckiej przeszłości. 

W 2017 roku władze Naddniestrza zdecydowały, że flaga Federacji Rosyjskiej jest uznawana na tym terytorium na równi z flagą samej republiki i faktycznie jest wywieszana na urzędach. To pokazuje, jak bardzo władze w Tyraspolu (stolicy Naddniestrza) mocno wskazują prorosyjski kierunek polityki.

Ilu uchodźców znalazło pracę w Polsce? Liczby szybko rosną!Ilu uchodźców znalazło pracę w Polsce? Liczby szybko rosną!Michał Górecki

Uznanie międzynarodowe Naddniestrza

Deklaracja niepodległości Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej z 2.09.1990 roku nie spotkała się z oczekiwanym przez Tyraspol odzewem ze strony społeczności międzynarodowej. Suwerenność tego quasi-państwa jest uznawana jedynie przez republiki Abchazji oraz Osetii Południowej, które same mają problem z akceptacją na światowej arenie. Formalnie uznaje się zatem obszar Naddniestrza jako integralną część Mołdawii. Nic nie wskazuje, by społeczność międzynarodowa kiedykolwiek uznała ten teren za niepodległe państwo.

Rosyjska obecność w Naddniestrzu

Mimo wyżej opisanego stanu prawnego Naddniestrza, republika w swoich ramach funkcjonuje od przeszło dwóch dekad. M.in. za sprawą rosyjskiego wsparcia na płaszczyźnie finansowej oraz militarnej. Na terenie republiki stacjonuje część 14. Armii Federacji Rosyjskiej. 

Gospodarka Naddniestrza

Przemysł Naddniestrza opiera się na fabrykach, które powstały tutaj jeszcze w czasach Związku Radzieckiego. Trudno zatem mówić o transferze nowoczesnych technologii. Sporym problemem jest działalność grup przemytniczych. Mimo gospodarczych problemów skala poparcia dla niezależności Tyraspola od Kiszyniowa jest na tym terenie potężna.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!