Nowelizacja karty nauczyciela z podpisem prezydenta. Będą podwyżki?

Na tę decyzję czekali nauczyciele. Tuż przed majowym weekendem prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Karty Nauczyciela. To oznacza, że już w maju 2022 roku pracownicy oświaty zarobią nieco więcej. Nie jest to wprawdzie podwyżka, która zniweluje efekt inflacji, jednak zawsze złagodzi nieco jej wpływ na portfele nauczycieli. Co zawiera nowelizacja Karty Nauczyciela?

Nowelizacja karty nauczyciela z podpisem prezydenta. Będą podwyżki?
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 maja 2022

Nowelizacja Karty Nauczyciela 2022

Jaki informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, zapisy znowelizowanej w ostatnim czasie Karty Nauczyciela sprawią, że od 1 maja 2022 roku do 31 grudnia 2022, średnia pensja osób pracujących w oświacie zostanie podniesiona o 4,4%. Trzeba przyznać, że przy dwucyfrowej od niedawna inflacji, trudno mówić o realnym wzroście płac. Podwyżka, o której mowa, złagodzi jedynie w pewnym stopniu efekt drożyzny obserwowanej w naszym kraju od kilku miesięcy. 

Jak wyjaśnia resort odpowiedzialny za oświatę „Nowe przepisy umożliwią także realizację podwyżek dla nauczycieli już od 1 maja — zwiększenie średniego wynagrodzenia nauczycieli umożliwi zwiększenie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli i dodatków do wynagrodzeń”.

Będzie wsparcie dla kredytobiorców. Co zamiast WIBOR-u?Będzie wsparcie dla kredytobiorców. Co zamiast WIBOR-u?Martyna Kowalska


Kiedy więcej pieniędzy dla nauczycieli?

Z oficjalnego komunikatu MEiN wynika, że nauczyciele otrzymają podwyżkę najpóźniej 30 czerwca 2022 roku. W tym przypadku uwzględnione zostanie wyrównanie liczone od 1 maja 2022 r. 

Tylko na tel cel podniesiono subwencję oświatową o 1,67 mld złotych. Środki, które gwarantuje ustawa mają pochodzić z rezerwy celowej państwowego budżetu, przeznaczonej na zmiany finansowania samorządów, ze szczególnym uwzględnieniem finansowania zadań oświatowych. 

Co teraz z nowelizacją karty nauczyciela?

Tuż przed majowym weekendem nowelizacja ustawy „Karta nauczyciela” została podpisana przez prezydenta. Teraz akt ten czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Dzień później nowe przepisy wejdą w życie ze skutkiem od 1 maja 2022 r. 

Jednocześnie informujemy, że decyzją Prezesa Rady Ministrów w maju ruszają rządowe, a następnie parlamentarne pracę dotyczące awansu nauczyciela. Zmiany spowodują także istotne, kilkunastoprocentowe podwyżki wynagrodzeń nauczycieli stażystów i kontraktowych” – napisano na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!