Białorusini traktowani jak Ukraińcy? Tego chcą pracodawcy

Pracodawcy z sześciu organizacji skupiających środowisko przedsiębiorców chcą, by państwo umożliwiło Białorusinom szybką legalizację pobytu oraz podjęcie zatrudnienia zaraz po przekroczeniu granic. M.in taki postulat wystosowali w apelu skierowanym do rządu. To oznacza, że Białorusini mieliby być traktowani na rynku pracy, dokładnie tak samo jak dziś uchodźcy z Ukrainy.

Białorusini traktowani jak Ukraińcy? Tego chcą pracodawcy
  • Anna Malinowska
  • /
  • 25 marca 2022

Legalizacja pobytu i praca dla Białorusinów

W sprawie legalizacji pobytu i otwarcia rynku pracy dla obywateli Białorusi, zgodnie mówią przedstawiciele sześciu różnych organizacji pracodawców. Są to BCC, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, ZPP, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego.

Czego oczekują pracodawcy?

Pracodawcy w swoim apelu dokładnie analizują obecną sytuację migracyjną. Zwracają uwagę na specustawę, która ułatwia Ukraińcom funkcjonowanie w Polsce, w tym także na naszym rynku pracy. W ten sposób setki tysięcy osób, które przekraczają granicę, mogą w pełni legalnie podjąć zatrudnienie oraz uniezależnić się od wsparcia. 

Pracodawcy zwracają jednak uwagę na strukturę płci i wieku uchodźców. Zauważają, że zdecydowana większość to kobiety i dzieci. Tymczasem jak wynika z szacunków, do tej pory około 100 tysięcy mężczyzn zrezygnowało z pracy w Polsce i wróciło na Ukrainę bronić swojego kraju przed rosyjską agresją. 

Rusza 500 plus dla Ukraińców. Jak złożyć wniosek? Jakie ułatwienia?Rusza 500 plus dla Ukraińców. Jak złożyć wniosek? Jakie ułatwienia?Mikołaj Frączak


Brakuje rąk do pracy?

Właściciele i zarządzający firmami zauważają, że z uwagi na strukturę zatrudnienia (głównie mężczyźni), w wielu sektorach polskiej gospodarki brakuje rąk do pracy. Otwarcie się na osoby z Białorusi, mogłoby w ocenie autorów apelu przyczynić się do poprawienia tej sytuacji. 

Zielone światło dla Białorusinów

Przedsiębiorcy uwzględniają w swojej diagnozie informacje o tym, że znaczna liczba Białorusinów planuje ucieczkę z kraju. Mają się oni obawiać dalszych represji oraz poboru. „Apelujemy do rządu o wprowadzenie – w ramach nowelizacji specustawy – możliwości szybkiej legalizacji pobytu i zatrudnienia również dla Białorusinów, na takich samych zasadach jak dla Ukraińców. W ten sposób uda nam się jednocześnie odpowiedzieć na potrzeby polskiej gospodarki i uderzyć w reżim Łukaszenki” – czytamy w apelu opublikowanym m.in. na stronach Konfederacji Lewiatan


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!