Czas pracy kierowców. Rząd wprowadza ODSTĘPSTWA!

Tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów dotyczących czasu pracy kierowców, prowadzenia pojazdu, oraz przerw w krajowym i międzynarodowym transporcie wprowadza rząd. Dlaczego? Powodem są „wyjątkowe okoliczności” spowodowane sytuacją za naszą wschodnią granicą. 

Czas pracy kierowców. Rząd wprowadza ODSTĘPSTWA!
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 marca 2022

Odstępstwa w czasie pracy kierowców.

Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia, że odstępstwa w stosowaniu niektórych przepisów rozporządzenia, które określa czas pracy kierowców, wprowadza w zgodzie z unijnymi regulacjami. Okazuje się, że zawierają one „furtkę bezpieczeństwa”, którą można zastosować w wyjątkowych okolicznościach. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że trwająca wojna w Ukrainie spowodowana atakiem Rosji, to ważny powód, by nieco inaczej podejść do niektórych przepisów. 

Obecny brak kierowców i przyszła niepewność co do powrotu obywateli Ukrainy do zawodu stanowią wyzwanie dla efektywnego funkcjonowania jednolitego rynku Unii Europejskiej” – komentuje decyzje minister infrastruktury Andrzej Adamczyk 

Używane drony oraz ich części można przekazać walczącej UkrainieUżywane drony oraz ich części można przekazać walczącej UkrainieAnna Malinowska

Jak zapewnić płynność realizacji przewozów?

Wprowadzenie odstępstw od stosowania przepisów ma pomóc w zachowaniu płynności realizacji przewozów osób oraz rzeczy. Mówimy zarówno o krajowym jak i międzynarodowym transporcie drogowym. Nie możemy pozwolić na zachwianie dostępu do dóbr przewożonych drogowo” – precyzuje wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Jakie odstępstwa dla firm transportowych?

Odstępstwa, o których mowa wchodzą w życie 4 marca i będą obowiązywały do 2 kwietnia br. Jakie odstępstwa wchodzą w życie? Cytujemy za komunikatem Ministerstwa Infrastruktury.

-   dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 11 godzin (odstępstwo od art. 6 ust. 1),

-   tygodniowy czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 60 godzin (odstępstwo od art. 6 ust. 2), 

-   łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie może przekroczyć 96 godzin (odstępstwo od art. 6 ust. 3),

-   po okresie prowadzenia pojazdu trwającym 5,5 godziny kierowcy przysługuje ciągła przerwa trwająca co najmniej czterdzieści pięć minut (odstępstwo od art. 7),

-   kierowca, jeżeli dokona takiego wyboru, może wykorzystać również regularny tygodniowy okres odpoczynku w pojeździe, o ile posiada on odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy i pojazd znajduje się na postoju (odstępstwo od art. 8 ust. 8).

O czym muszą pamiętać kierowcy?

Każdy kierowca musi pamiętać, że ma obowiązek wskazać odręcznie, na odwrocie wykresówki, tachografu analogowego lub wydruku z tachografu cyfrowego powody, z jakich skorzystał z odstępstw. MI tłumaczy, że jest to zwyczajowa praktyka, która ma zastosowanie w sytuacjach awaryjnych oraz ma zasadnicze znaczenie w przypadku kontroli. 

Resort zwraca uwagę, że stosowanie odstępstw w żadnym wypadku nie może powodować pogorszenia warunków pracy kierowców. Nie może również wpłynąć na bezpieczeństwo ich oraz innych użytkowników dróg. To oznacza, że jeśli kierowca poczuje, że jest zmęczony, bezdyskusyjnie powinien odpocząć i nie kontynuować jazdy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!