fb

Jak zatrudnić w Polsce uchodźcę?

W związku z wojną toczącą się na Ukrainie, do naszego kraju mogą przybyć miliony uchodźców uciekających przed rosyjską agresją. Jak zatrudnić w Polsce uchodźcę? Czy wymaga to jakichś pozwoleń lub szczególnych dokumentów? Wyjaśniamy.

Jak zatrudnić w Polsce uchodźcę?
  • Michał Górecki
  • /
  • 25 lutego 2022

Uchodźcy na rynku pracy

Jak wynika z informacji publikowanych przez UNHCR, uchodźca w naszym kraju może być zatrudniony podobnie jak każdy inny pracownik. Osoba posiadająca taki status nie wymaga pozwolenia na pracę. Co więcej, jego prawa na rynku pracy są zrównane z tymi, jakie posiadają obywatele polscy. To samo dotyczy osób legitymujących się dokumentem potwierdzającym ochronę uzupełniającą, pobyt tolerowany oraz ochroną humanitarną. 

Warto tutaj jednak oddzielić dwa pojęcia – imigranta i uchodźcy. W przypadku tej drugiej grupy z procedurą zatrudnienia nie powinno być żadnych trudności. Inaczej się ma sprawa w przypadku migrantów, szczególnie nielegalnie przebywających na terytorium RP. Oni oczywiście na takie prawa liczyć nie mogą.

Sytuacja na granicy polsko-ukraińskiejSytuacja na granicy polsko-ukraińskiejMonika Świetlińska

Oczekiwanie na status uchodźcy a praca

Polskie prawo dopuszcza legalne zatrudnienie tych osób, które aktualnie znajdują się w procedurze oczekiwania na status uchodźcy. Muszą jednak wcześniej postarać się o zaświadczenie, które potwierdzi ich sytuację.

Organem uprawnionym do wystawiania takich dokumentów jest szef Urzędu ds. Cudzoziemców. W tym przypadku mówimy o osobach, które na status uchodźcy czekają co najmniej sześć miesięcy. Zaświadczenie, o którym mowa jest ważne jedynie z tymczasowym dokumentem tożsamości. Osoba, która posiada wszystkie wymienione dokumenty, może legalnie rozpocząć pracę w firmie na terenie RP. 

Uchodźcy w Polsce

Uchodźcy w Polsce przebywają od lat. Pochodzą z różnych stron. Głównie są to jednak osoby narodowości ukraińskiej (zapewne, wkrótce będzie ich więcej), Tadżycy, Białorusini, ale także Syryjczycy. 

Uchodźca w powiatowym lub miejskim urzędzie pracy?

Każda osoba przebywająca w Polsce legalnie i posiadająca status uchodźcy może skorzystać z prawa do rejestracji w urzędzie pracy. W takim przypadki bezrobotni uchodźcy mają dokładnie ten sam zakres praw i obowiązków jak osoby z Polski. Wśród ich powinności jest m.in. regularne potwierdzanie gotowości do podjęcia pracy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!