Jak zatrudnić w Polsce uchodźcę?
W związku z wojną toczącą się na Ukrainie, do naszego kraju mogą przybyć miliony uchodźców uciekających przed rosyjską agresją. Jak zatrudnić w Polsce uchodźcę? Czy wymaga to jakichś pozwoleń lub szczególnych dokumentów? Wyjaśniamy.
- Michał Górecki
- /
- 25 lutego 2022
Uchodźcy na rynku pracy
Jak wynika z informacji publikowanych przez UNHCR, uchodźca w naszym kraju może być zatrudniony podobnie jak każdy inny pracownik. Osoba posiadająca taki status nie wymaga pozwolenia na pracę. Co więcej, jego prawa na rynku pracy są zrównane z tymi, jakie posiadają obywatele polscy. To samo dotyczy osób legitymujących się dokumentem potwierdzającym ochronę uzupełniającą, pobyt tolerowany oraz ochroną humanitarną.
Warto tutaj jednak oddzielić dwa pojęcia – imigranta i uchodźcy. W przypadku tej drugiej grupy z procedurą zatrudnienia nie powinno być żadnych trudności. Inaczej się ma sprawa w przypadku migrantów, szczególnie nielegalnie przebywających na terytorium RP. Oni oczywiście na takie prawa liczyć nie mogą.
Sytuacja na granicy polsko-ukraińskiejMonika Świetlińska
Oczekiwanie na status uchodźcy a praca
Polskie prawo dopuszcza legalne zatrudnienie tych osób, które aktualnie znajdują się w procedurze oczekiwania na status uchodźcy. Muszą jednak wcześniej postarać się o zaświadczenie, które potwierdzi ich sytuację.
Organem uprawnionym do wystawiania takich dokumentów jest szef Urzędu ds. Cudzoziemców. W tym przypadku mówimy o osobach, które na status uchodźcy czekają co najmniej sześć miesięcy. Zaświadczenie, o którym mowa jest ważne jedynie z tymczasowym dokumentem tożsamości. Osoba, która posiada wszystkie wymienione dokumenty, może legalnie rozpocząć pracę w firmie na terenie RP.
Uchodźcy w Polsce
Uchodźcy w Polsce przebywają od lat. Pochodzą z różnych stron. Głównie są to jednak osoby narodowości ukraińskiej (zapewne, wkrótce będzie ich więcej), Tadżycy, Białorusini, ale także Syryjczycy.
Uchodźca w powiatowym lub miejskim urzędzie pracy?
Każda osoba przebywająca w Polsce legalnie i posiadająca status uchodźcy może skorzystać z prawa do rejestracji w urzędzie pracy. W takim przypadki bezrobotni uchodźcy mają dokładnie ten sam zakres praw i obowiązków jak osoby z Polski. Wśród ich powinności jest m.in. regularne potwierdzanie gotowości do podjęcia pracy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.