Premia dla młodych rolników. Jak zdobyć 150 tys. zł?

Na 150 tysięcy złotych na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania mogą liczyć młodzi rolnicy. 31 marca 2022 roku rusza nabór. O środki będzie można wnioskować przez niecałe dwa miesiące. Jak będzie wyglądała premia dla młodych rolników 2022? Odpowiadamy. 

Premia dla młodych rolników. Jak zdobyć 150 tys. zł?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 marca 2022

Premia dla młodych rolników – nabór

Pieniądze, które mogą znacząco pomóc młodym rolnikom w samodzielnym gospodarowaniu pochodzą z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020. 

Z pomocy mogą skorzystać osoby, które w dniu złożenia wniosku o wsparcie nie przekroczyli jeszcze 40. roku życia. To jednak nie jest jedyny warunek. Kluczowe jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych. W tym obszarze jest pewne odstępstwo, pod warunkiem, że potencjalny beneficjent zobowiąże się do uzupełnienia ewentualnych braków w wymaganym wykształceniu w czasie 36 miesięcy. Czas ten będzie liczony od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. 

Miliardy złotych na kontach rolnikówMiliardy złotych na kontach rolnikówAnna Malinowska

Start z własnym gospodarstwem rolnym

Po drugie, osoba która chce skorzystać z tego mechanizmu wsparcia musi być właścicielem gospodarstwa o powierzchni minimum jednego hektara. Również przy tym wymogu widnieje istotne zastrzeżenie. Beneficjent nie może wejść w jego posiadanie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o premię. 

Młody rolnik od dnia otrzymania decyzji będzie miał 9 miesięcy na doprowadzenie do sytuacji w której posiada gospodarstwo o wielkości ekonomicznej, która mieści się w przedziale między 13 tysięcy a 150 tysięcy euro. Średnia powierzchnia musi być równa co najmniej średniej powierzchni gospodarstwa w Polsce. W przypadku województw o średniej niższej niż krajowa, obowiązywać będzie średnia wojewódzka. 

Ile pieniędzy dla młodych rolników?

W ramach unijnej pomocy, młody rolnik może utrzymać premię w wysokości 150 tysięcy złotych. Cała ta kwota jest wypłacana w dwóch ratach. Pierwsza w wysokości 120 tysięcy złotych zostanie przelana na konto po spełnieniu warunków pomocy. Reszta, czyli 30 tysięcy złotych będzie przesłana dopiero po realizacji przedłożonego biznesplanu. 

Na co młody rolnik powinien wydać pieniądze?

Pieniądze z premii muszą być wykorzystane na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży własnych produktów rolnych. Warto pamiętać, że co najmniej 70% tej kwoty musi być zainwestowana w środki trwałe. Pieniądze można wykorzystać na zakup np. maszyn, stada zwierząt, prace budowlane etc. 

Kiedy i jak wnioskować o pomoc dla młodych rolników?

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski należy złożyć między 31.03. a 29.05.2022 w oddziałach regionalnych ARiMR. Można je przynieść osobiście lub przesłać przesyłką rejestrowaną na Poczcie Polskiej. Istnieje także droga elektroniczna tj. skrzynka podawcza ePUAP. Tegoroczny nabór będzie już ósmym, jaki jest powadzony w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Do tej pory podpisano już prawie 26 tys. umów o przyznaniu pomocy na kwotę ponad 3,27 mld zł – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Program premii na rozpoczęcie samodzielnego zagospodarowania w wielu rejonach Polski nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Przytoczone liczby zdają się potwierdzać tę tezę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!