Jaka kara za umyślne uszkodzenie samochodu?

Wyłamane lusterko, porysowany lakier, przebita opona – tego typu zdarzenia nagminnie zdarzają się w wielu miastach. W większości to akty bezczelnego wandalizmu. Sprawcy, których czasem udaje się złapać, różnie tłumaczą swoje zachowanie, np. zdenerwowaniem z powodu nieprawidłowego parkowania. Niezależnie od tłumaczeń, takie zachowanie jest zagrożone karą więzienia.

Jaka kara za umyślne uszkodzenie samochodu?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 lutego 2022

Porysowany lakier – przestępstwo przeciw mieniu

W Polsce nadal zdarzają się przypadki, w których właściciel auta odkrywa rysy na drzwiach czy innych elementach swojego pojazdu. W większości przypadków to rezultat szkód parkingowych, które powstały w wyniku nierozważnego manewrowania innego kierowcy. Zdarza się jednak, że są to umyślne działania polegające na porysowaniu karoserii ostrym narzędziem lub uderzeniu twardym przedmiotem. W tym drugim przypadku sprawca, którego uda się ustalić może trafić nawet na kilka lat do więzienia. 

Jaka kara za użycie znalezionej karty płatniczej?Jaka kara za użycie znalezionej karty płatniczej?Michał Górecki

Porysował samochód, bo źle był zaparkowany

Z podobnym przypadkiem mieli ostatnio do czynienia policjanci z Puław (Lubelskie). Jak udało im się ustalić, 31-latek umyślnie uszkodził zaparkowane volvo. Mężczyzna tłumaczył, że zdenerwował się na właściciela pojazdu, który ustawił samochód częściowo na chodniku, przez co nie miał możliwości przejścia suchą nawierzchnią. Pieszy wyjął z kieszeni klucz i przerysował karoserię, pozostawiając uszkodzenia na dwóch elementach – przednich oraz tylnych drzwiach. Właściciel samochodu ocenił straty na 4 tysiące złotych.

Kara za porysowanie lakieru na samochodzie. 

Wyładowanie złości w najgorszy możliwy sposób będzie słono kosztowało 31-letniego mieszkańca Puław. Za swój czyn odpowie teraz przed sądem. Zgodnie z prawem, tego typu akt wandalizmu zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Sprawca jednak działał w warunkach recydywy, za co ewentualna kara więzienia, może w jego przypadku potrwać nawet… 7,5 roku. 

Dzięki instalowanym w wielu miejscach kamerom monitoringu coraz częściej udaje się ustalić personalia sprawców tego typu przestępstw przeciw mieniu. W wielu sytuacjach są zaskoczeni, że ich czyn, popełniony np. pod osłoną nocy, udaje się zdemaskować. Za każdym razem muszą oni pokryć koszty naprawy zniszczonego nadwozia. W przypadku nowszych modeli samochodów wyceny napraw lakierniczych sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!