Kolumny wojskowych pojazdów na polskich drogach i autostradach!

Kolumny wojskowych pojazdów można spotkać na polskich drogach, a nawet autostradach. Powód? W ten weekend ruszyły ćwiczenia Saber Strike 22. Na drogach pojawiło się dodatkowe oznakowanie dedykowane kierowcom wojskowych pojazdów. Trzeba liczyć się z ograniczeniami prędkości wyświetlanymi na tablicach LED.

Kolumny wojskowych pojazdów na polskich drogach i autostradach!
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 lutego 2022

Kolumny wojskowych pojazdów – o co chodzi?

W związku z rozpoczętymi ćwiczenia Saber Strike na wielu drogach pojawiły się już charakterystyczne znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia. Dzięki nim, kierowcy wojskowych pojazdów, będą wiedzieli jaka jest dopuszczalna masa całkowita pojazdów np. na wiadukcie czy moście. Znaki można spotkać już na drogach krajowych w 11 województwach – m.in. w dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim oraz podlaskim – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. 

Przejazdy kolumn wojskowych nocą

Kolumny wojskowe na polskich drogach będzie można spotkać do 26 marca 2022 roku. Na liście tras objętych ćwiczeniami znalazły się m.in. autostrady A1, A1 i A4, a także drogi ekspresowe np. S8 oras S61. Ciężki sprzęt wojskowy może pojawić się także na krajówkach nr 16, 18 oraz 63 – wynika z komunikatu zarządcy dróg krajowych. 

Jak zapewnia GDDKiA pojazdy biorące udział w ćwiczeniach, będą częściej spotykane w porze nocnej. Chodzi o zminimalizowanie ewentualnych utrudnień dla cywilnych kierowców. Część przejazdów będzie jednak musiało odbyć się od świtu do zmierzchu, także w godzinach szczytu. Warto więc uzbroić się w cierpliwość. 

O co chodzi w art. 4. Traktatu Północnoatlantyckiego? Czy Polska może z niego korzystać?O co chodzi w art. 4. Traktatu Północnoatlantyckiego? Czy Polska może z niego korzystać?Michał Górecki

Wojskowe pojazdy na drogach publicznych

Jak informuje GDDKiA: Przemieszczanie się kolumn wojskowych będzie również kolejną możliwością sprawdzenia współpracy służb drogowych z siłami zbrojnymi. Pozwoli zweryfikować efektywność wymiany informacji między nimi oraz ich współpracę” – czytamy w komunikacie. 

Zarządca apeluje, by kierowcy, którzy spotkają na swojej trasie kolumnę wojskowych pojazdów, zachowali szczególną ostrożność. W takiej sytuacji trzeba, jak zawsze, skupić się na prowadzeniu swojego samochodu. Robienie zdjęć telefonem, czy nagrywanie filmów to nie najlepszy pomysł w takich okolicznościach. Po drugie, nie należy wjeżdżać między samochody wojskowe jadące w kolumnie. Warto pamiętać, że samochody wojskowe cechują się dużą masą, co wydłuża ich drogę hamowania. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!