Oszust miał pecha. Zadzwonił do policjanta [POSŁUCHAJ ROZMOWY]

Policjant Komendy Powiatowej w Lubinie (Dolnośląskie) zdemaskował oszusta, który zadzwonił do niego, podszywając się pod pracownika banku. Dzięki nagraniu rozmowy można poznać dokładny mechanizm manipulacji, jaki stosują przestępcy.

Oszust miał pecha. Zadzwonił do policjanta [POSŁUCHAJ ROZMOWY]
  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 lutego 2022

Próba oszustwa na zdalny pulpit

W tym wypadku mamy do czynienia z próbą oszustwa na zdalny pulpit. Nieznany mężczyzna zadzwonił do policjanta z Lubina. Oszust udawał pracownika banku zaniepokojonego rzekomą próbą włamania na konto klienta. Na nagraniu dokładnie słychać, jak mężczyzna stara się namówić rozmówcę do zainstalowania programu do zdalnej obsługi pulpitu komputera. 

Za jego pośrednictwem oszuści bez większych problemów przejmują pieniądze z konta bankowego osoby poszkodowanej. Wsłuchując się w rozmowę, można podejrzewać, że osoba podająca się za pracownika banku była obcokrajowcem. Wprawdzie dobrze posługującym się językiem polskim, jednak popełniającym błędy np. przy odmianie rzeczowników.

Policjant nagrał rozmowę z oszustwem

Lubińskiemu funkcjonariuszowi udało się nagrać cały przebieg rozmowy. Całe nagranie opublikował ku przestrodze w serwisie YouTube. Można zapoznać się z nim w całości tutaj:

Wiele osób daje się nabrać

Niestety sposób działania oszustów jest bardzo prosty. Najpierw próbują wystraszyć rozmówcę nierzeczywistym zagrożeniem i prowadzą dialog w taki sposób, by jak najdłużej podtrzymać połączenie. Czekają na idealny moment, w którym przechodzą do najważniejszej dla siebie części – doprowadzenia do instalacji oprogramowania do zdalnego pulpitu na komputerze ofiary. 

Jeśli osoba spełni to oczekiwanie i poda kod generowany przez aplikację, w krótkim czasie może stracić kontrolę nad urządzeniem. Wtedy do działania przystępują oszuści, którzy potrafią ogołocić konto ofiary ze wszystkich środków.Policjanci ostrzegają, aby nie pobierać na swój telefon bądź komputer żadnych aplikacji czy programów na czyjeś polecenie. Nie należy otwierać także żadnych nieznanych linków otrzymanych w wiadomościach” – czytamy w komunikacie dolnośląskiej policji.

Rekordowe oszustwo na zdalny pulpit! Przepadła równowartość luksusowego autaRekordowe oszustwo na zdalny pulpit! Przepadła równowartość luksusowego autaMichał Górecki

Warto podzielić się linkiem z tym materiałem z innymi, by przestrzec ich przed możliwym kontaktem z cyberprzestępcami. Każdego dnia mogą wykonywać oni setki podobnych połączeń. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!